Din această vară, Facebook Messenger va deveni imbatabil în fața hackerilor: Mesajele vor fi criptate

Potrivit unor surse din interiorul Facebook, compania are în plan pentru această vară, să cripteze în totalitate informația distribuită prin sistemul de messenger.

Conform informațiilor, noua versiune a Facebook Messenger nu va permite infractorilor cibernetici sau hackerilor să vizualizeze conținutul mesajelor private.

WhatsApp, cea de-a doua aplicație de messenger a companiei, beneficiază în prezent de criptare completă a mesajelor trimise.

Noutatea Facebook Messenger stă în modul în care utilizatorii vor vrea să folosescă aplicația, aceștia vor putea opta pentru versiunea veche sau pentrucea nouă. Criptarea nu va mai permite folosirea unor servicii oferite de aplicaţie, precum boţii bazaţi pe inteligenţă artificială, noteazăThe Guardian

În cifre, messenger are peste 900 milioane de utilizatori activi în fiecare lună.

Creatorii WhatsApp au explicat pe întelesul tuturor, felul cum funcționează opțiunea: „Ideea este simplă: când trimiţi un mesaj, singura persoana care îl poate citi este cea căruia i-ai trimis mesajul. Nimeni nu poate vedea ce conţine acel mesaj. Nici infractorii cibernetici. Nici hackerii. Nici regimurile opresive. Nici chiar noi”.

Tags:
Ultima oră
23:56 - Noul trend periculos de pe TikTok: usturoi crud în nas pentru a scăpa de congestie. Ce spun medicii despre efectele metodei virale
23:56 - Bolojan: „PSD a vrut să subordoneze PNL, cum s-a mai întâmplat. Dar liberalii au înțeles că românii nu vor să voteze clone” / Ce spune despre relația cu USR (VIDEO)
23:54 - România pregătește o campanie națională pentru deșeuri. Diana Buzoianu anunță fonduri europene de 19 milioane de lei
23:36 - Bolojan: Vechea coaliție PSD-PNL a fost doar pentru funcții. N-a făcut nimic / Eu am încercat să fac serios reforme și ați văzut reacția (VIDEO)
23:21 - Exercițiu de securitate major în Germania cu avioane Eurofighter. Autoritățile au simulat un atac ca în cazul atentatelor de la 11 septembrie
23:15 - Bucureștiul ar putea avea un singur responsabil pentru căldură. Primăria Capitalei vrea să preia ELCEN
22:57 - Bolojan, despre acuzațiile PSD pe subiectul SAFE: Fac gălăgie că n-au soluții / Când deranjezi, cei deranjați nu-ți rămân datori (VIDEO)
22:39 - Criza din Orientul Mijlociu lovește puternic Qatarul. Cum afectează războiul exporturile și turismul
22:33 - A luat câteva lingurițe de înghețată și a murit. O ieșire cu prietenii a unui adolescent de 16 ani s-a transformat într-o tragedie
22:32 - Bolojan: PSD a dinamitat coaliția. PSD și AUR să vină cu soluțiile, că au demonstrat că au majoritate / Grindeanu nu are percepția că dacă muncești, o faci natural. Pentru el, trebuie să fii în campanie electorală ca să muncești (VIDEO)