Prezentatorul TV Leonard Miron a părăsit România acum mulți ani și trăiește la Londra alături de Miguel, partenerul său de viață. Cei doi par să aibă o relaţie deosebit de frumoasă, Miguel fiind alături de Miron pe tot timpul luptei cu boala teribilă de care suferă. Iată cine este şi cum arată cel care îi este alături lui Leonard Miron de 18 ani!
Stilul său relaxant a făcut cu ani în urmă din Leonard Miron unul dintre cei mai apreciați prezentatori TV din România. Cu toate acestea, a ales să părăsească țara, de 18 ani trăind la Londra alături de Miguel, iubitul lui.
În plină pandemie, pe 11 aprilie, Leonard a împlinit 51 de ani și, în pofida faptului că a fost renegat de familie din cauza orientării sale sexuale șia fost diagnosticat cu o boală cruntă, cancer la pancreas, nu și-a pierdut optimismul. Sprijinul său principal a fost partenerul său de viață, care i-a fost permanent alături, la bine și la greu, scrie VIVA.
Cu an în urmă, Leonard Miron a fost prima vedetă din showbiz care și-a recunoscut și asumat orientarea sexuală. În România de atunci, un astfel de subiect încă era tabu, iar confesiunile prezentatorului tv au stârnit multă vâlvă. Mama sa a fost cea mai afectată, iar familia a întrerupt relațiile cu el.
Şi dacă sunt gay, care e problema? Miguel nu este doar iubitul meu, este un prieten de nădejde. Suntem parteneri de viață de 10 ani. După toate articolele din presă, cea mai afectată a fost mama. Înțelegerea dintre mamă și fiu depășeste anumite obstacole, dar au fost reacțiile din jur. Ea știa de relația mea. În Anglia, în Spania, pe nimeni nu interesează ce faci tu acasă, contează ce știi să faci, povestea Leonard.
![]()
Eu nu am ascuns niciodată. Sunt oameni care te pun la zid şi aruncă cu pietre în tine. După ce am vorbit despre diagnostic, au fost oameni care mi-au dat mesaje şi mi-au spus că mă bate Dumnezeu. Vorbele grele dor pentru că tu încerci să faci ceva să nu deranjezi pe nimeni. Când vin lucrurile astea care te rănesc gratuit te dor, dar cred că am devenit imun, spunea Leonard Miron într-un interviu.
În ciuda tuturor greutăţilor şi prejudecăţilor, Leonard și Miguel sunt un cuplu extrem de sudat de aproape două decenii. Partenerul de viață al fostei vedete TVR a fost cel care a făcut primul pas, în în urma unei ediții Eurovision la care Leonard Miron a fost prezent.
El urmăreşte foarte mult Eurovision, dacă îl întrebi, ştie tot. Eu am prezentat concursul. M-a contactat… Brunet, înalt, jumătate englez, jumătate spaniol… Și asta a fost– povestea Leonard Miron, într-un interviu, despre cum i-a adus soarta împreună.
Miron a rememorat cu umor şi prima lui întânire cu Miguel:Ne-am dus la pizzerie şi a zis: „Eşti invitatul meu!’, iar eu am spus că nu pot, pentru că trebuie să merg la o emisiune şi am un tricou mai strâns, să nu se vadă burta. Şi acum râdem de chestia aia, că s-a uitat la mine şi, în gând, a zis: „Aoleu, peste ce paraşută cu fiţe am dat!’
Leonard Miron nu și-a ascuns niciodată orientarea sexuală, iar asta nu a fost uşor. A încercat să aibă relaţii cu femei, dar heterosexualitatea nu a fost pentru el. În cele din urmă, a renunțat la femei pentru bărbați…
La un moment dat, mi-au plăcut și fetele. Da, am încercat și să am relații cu femeile. Nu pot să spun când mi-am dat seama că trebuie să renunț la ele. Am avut două relații cu bărbați înainte de Miguel, de opt ani și de patru ani. La un moment dat mi-am spus că n-are rost să mă mint pe mine, dar nici n-am vrut să-mi mint familia. Asta a fost ideea! Întâlnirea cu el mi-a bulversat viața. Nimeni nu mă poate convinge să renunț la Miguel. Nu l-am înșelat niciodată,a spus Leonard Miron într-o ediţie a emisiunii Wowbiz.