Ionuţ Stroe, purtătorul de cuvânt al PNL, a declarat că liderul partidului, premierul Nicolae Ciucă, ar putea candida la alegerile prezidențiale din 2024, deoarece are profil de prezidențiabil, fiind „un lider puternic” și „un om educat moral, un om educat”.
„PNL va susţine pentru funcţia de preşedinte un lider puternic, un lider care va uni, nu unul care să dezbine, va susţine acolo un om educat moral, un om educat. Din punctul nostru de vedere, trebuie să fie o figură care trebuie să se ridice peste stânga, dreapta, centru, trebuie să fie un om pentru toţi românii”, a declarat Ionuţ Stroe, la Prima News TV, potrivit News.ro.
Întrebat dacă acesta va fi premierul Nicolae Ciucă, el a răspuns: „Da, foarte probabil, corespunde profilului descris”.
Stroe a precizat că deocamdată liberalii nu au luat o decizie privind modul în care îşi vor desemna candidatul la prezidenţiale.
Cât despre o eventuală candidatură comună PSD-PNL, Ionuț Stroe a susținut că mereu liberalii au candidat singuri.
Luni, Marcel Ciolacu, liderul PSD, a declarat că partidul pe care îl conduce va veni cu un intelectual la alegerile prezidențiale din 2024.
„Când avem discuţia de candidaturi tot timpul ne gândim numai la oameni politici. De data aceasta PSD nu va veni neapărat cu un om politic, va veni în schimb cu un intelectual. Partidul va alege (candidatul la alegerile prezidenţiale – n.r.). Va exista o competiţie internă în care se va înscrie cine doreşte. Eu doresc să modific statutul astfel încât şi altă personalitate, care nu este neapărat în partid, să poată candida”, a declarat Ciolacu, la România TV.
Acesta a mai precizat că PSD și PNL n-au discutat despre susținerea unui candidat comun la prezidențiale.