Chef Cătălin Scărlătescu vine în ajutorul gospodinelor. El a prezentat rețeta de cozonac, cu care nu dă greș niciodată.
Ingrediente
250 g zahăr
1 kg făină
450 g lapte
60 g drojdie
5 ouă
300 g unt belgian
500 g nucă
150 g ciocolată belgiană
200 g rahat
30 g coajă de lămâie
30 g portocală confiată
Mod de preparare
Prima oară se amestecă drojdia cu o sută de mililitri de lapte și trei linguri de făină. Compoziţia se lasă la crescut până în momentul în care volumul se va dubla. Apoi, se fierbe laptele şi zahărul până în momentul în care totul devine o compoziţie omogenă.
Într-un vas separat, se freacă gălbenușurile cu praful de sare. Într-un alt vas se pune făina şi se toarnă, puţin câte puţin, următoarele: gălbenuşurile, laptele alături de zahăr şi unt, portocalele confiate, dar şi maiaua, adică drojdia şi făina pe care le-aţi lăsat să crească. Totul se frământă până când compoziţia va fi una elastică.
Se lasă compoziţia 60 de minute la dospit, după care se trece la următorul pas, potrvit okmagazine.ro.
Se ia o bucată de aluat, se întinde foarte bine, iar peste se pun nucile şi ciocolata belgiană, stafidele, rahatul, iar apoi se rulează. Rulada obţinută trebuie tăiată în două, pe lungime. Jumătăţile se împletesc şi se ung cu ou.
Se tapetează o formă cu făină şi unt, se aşează aluatul şi se lasă să se dospească timp de două ore. După ce aluatul va creşte, se bagă tava într-un cuptor încins la 160 de grade Celsius, între 45 şi 60 de minute.