Victor Ponta, privind averea președintelui Iohannis: După opinia mea de jurist, informațiile apărute în presă sunt doar speculații și presupuneri fără nicio dovadă concretă

Victor Ponta, privind averea președintelui Iohannis: După opinia mea de jurist, informațiile apărute în presă sunt doar speculații și presupuneri fără nicio dovadă concretă

Premierul Victor Ponta este de părere că afirmațiile conform cărora președintele Iohannis ar fi avut în perioada 2004-2007 venituri din chirii pe care nu le-a trecut în declarația de avere sunt doar „o însăilare de speculații și presupuneri fără nicio dovadă concretă”.

Am citit și eu materialul apărut în presă prin care se afirmă faptul că au fost găsite diferențe de 115.000 Euro între chiriile declarate și cele aflate în contractele Dlui Klaus Iohannis, în perioada 2004-2007. Dincolo de orice dispută politică opinia mea de jurist este că e doar o gogoașă – o însăilare de speculații și presupuneri fără nicio dovadă concretă! Punct”, a scris premierul pe pagina de Facebook.

Totodată, Victor Ponta mai adaugă că, acum când este acuzat nefondat, poate înțelege cât de pripită a fost poziția domniei sale când în data de cinci iunie i-a cerut demisia.

Există însă (sper) și o parte bună – poate acum Dl Iohannis realizează cât de ușor pot fi aruncate acuzații total nefondate doar pentru că ocupi o funcție importantă.

Și poate acum realizează cât de pripită a fost poziția domniei sale când, în data de 5 iunie, mi-a cerut demisia pentru o acuzație (speculație) că nu am plătit în 2007-2008 taxe de 51.000 lei (cam 12.000 Euro, deci mai puțin de o zecime din cei 115.000 Euro de care este tot nefondat acuzat la rândul său). Iar acum când toate documentele și expertiza au arătat indubitabil că eu am plătit toate acele taxe către stat discuția devine inutilă.

Pentru mine acel moment ține de trecut, nu mai am resentinente și nici reproșuri de făcut, dar sper că acum Președintele României (când simte la rândul său ce înseamnă să fi acuzat pe nedrept) va examina cu mai multă circumspecție și echilibru asemenea situații”, a mai adăugat premierul.

Tags: