Tragedie în timpul unei curse de ciclism din Belgia. Un sportiv a murit după ce a fost lovit de o motocicletă, în urma unui accident în care au fost implicaţi mulţi alţi cicliști. Autorităţile au anunţat că au lansat o anchetă în acest caz, informează huffingtonpost.fr.
Ciclistul belgian Antoine Demoitié a murit în urma unei coliziuni cu o motocicletă în timpul celei de-a 78-a ediții a cursei clasice Gent – Wevelgem. Sportivul în vârstă de 25 de ani a fost lovit de motocicletă, după o busculadă în care mai multi ciclişti au căzut.
Transportat iniţial la un spital din Ypres, Demoitié a fost dus apoi în Lille, dar medicii nu l-au mai putut salva. Un alt ciclist belgian, Jens Debusschere, a fost internat cu răni destul de severe în urma aceluiaşi accident.
Antoiane Demoitié începuse sezonul 2016 cu rezultate bune, un loc trei şi un loc doi, la o nouă echipă. Cel mai bun rezultat al său a fost însă victoria în obşinută în 2014 în Tour du Finistere.
Un ciclist belgian a murit după ce a fost lovit de o motocicletă, în timpul unei curse
#DIRECT_ONE_0qme1p#