David Popovici a avut un start uluitor la Europenele de la Roma. Încă din calificări, sportivul român a uluit asistența, după ce a scos un timp de 47,20 secunde, unul dintre cei mai buni din istorie.
Deținător al recordului european și mondial de juniori în această probă (47,13 secunde, anul acesta, la Budapesta), Popovici a venit cu o altă performanță de referință. Astfel, sportivul nostru deține acum cele mai bune două performanțe ale anului în acestă probă, scrie euronews.
Legendarul Michael Phelps a scos în cea mai bună cursă a sa la această probă timpul de 47,51 secunde. E adevărat, cel mai mare înotător din istorie impresiona în primul rând la fluture și mixt, dar a avut rezultate fantastice și la liber, la 100 și 200 metri.
Recordul mondial al probei îi aparține lui Cesar Cielo (46,91 secunde, la Roma, în 2009), dar acesta pare doar o formalitate pentru Popovici, care a venit la aproximativ 3 zecimi de el încă din serii.
David Popovici va reveni în bazin în vineri seară, pentru semifinalele de la 100 metri liber, pentru ca în zilele următoare – după ce va câștiga aurul în această probă – să vizeze medalii și la 200 metri liber și 400 metri liber. Fără îndoială la 200 e mare favorit, fiind campion mondial, dar specialiștii îl văd cu șanse reale la medalii și la proba pe care o încearcă în premieră la acest nivel.