EURO 2016: Germania, a treia semifinalistă a acestui campionat. A învins Italia la penalty-uri cu 6-5

Germania s-a calificat în semifinale după ce a câștigat meciul cu Italia la loviturile de departaje cu scorul de 6-5, sâmbătă seara, la Bordeaux.

Germania și Italia au încheiat la egalitate după 120 de minute, 1-1, iar la loviturile de departajare nemții au învins și s-au calificat în semifinalele Campionatului European. Adversară va fi câștigătoarea sfertului dintre Franța și Islanda.

Mesut Ozil (65) a deschis scorul pentru Germania.

Squadra Azzurra a reușit egalarea în minutul 78, prin Leonardo Bonucci, dintr-un penalty făcut cadou de Boateng, care a comis henț în propriul careu.

La loviturile de departajare, Germania a transformat prin Kroos, Draxler, Hummels, Kimmich, Boateng și Hector, ratând tocmai vedetele Muller, Ozil și Schweinsteiger. Pentru Italia au înscris Insigne, Barzagli, Giaccherini, Parolo și De Sciglio, iar Zaza, Pelle, Bonucci și Darmian au ratat.

Până la acest meci, Buffon nu primise gol în ultimele sale patru meciuri, iar Neuer în ultimele cinci, ei încasând la Bordeaux primele goluri la EURO 2016.

Ultima oră
00:18 - Alexandru Rafila: Valul 5 COVID e posibil să vină la jumătatea lunii ianuarie / Propunerea ministrului Sănătății privind certificatul verde
23:57 - Cine este și cum arată soțul celebrei Dalida din „Las fierbinți”. Povestea celor doi a început la Costinești: „I-a plăcut cum muncesc. A fost așa o chimie”
23:54 - Gigi Becali a ieșit la atac. Reacția patronului FCSB după ce Patriarhul Daniel s-ar fi vaccinat anti-COVID
23:46 - Alexandru Rafila, despre varianta Omicron: Sunt informații că ar fi de patru ori mai transmisibilă decât tulpina Delta. Va ajunge și în România, sigur
23:37 - Klaus Iohannis a înaintat în grad mai mulţi reprezentanţi ai STS, SIE, SPP, Ministerului de Interne și Ministerului Apărării
23:29 - Haos total cu testele de salivă pentru elevi. Misiune dificilă pentru profesori / Clanul Cămătaru și magazinul de haine al lui Cătălin Botezatu le livrează la Guvern
23:26 - SUA, în contextul comasării de trupe ruse la frontierele Ucrainei: „Toate opțiunile sunt pe masă. Rămâne ca NATO să decidă care sunt următoarele mișcări”
23:19 - Octavian Jurma: Noua tulpină de coronavirus e capabilă să producă valuri epidemice. Ea dislocă foarte repede varianta Delta și reușește s-o înlocuiască (VIDEO)
23:17 - Demi Moore, dezamăgită de bărbați. Actrița se iubește cu o femeie?
22:57 - Comisarul european pentru transporturi, întâlnire cu Maia Sandu. Adina Vălean: Aspirațiile pentru prosperitate și justiție au determinat pașii Republicii Moldova spre UE