Pele a inaugurat un ceas pe Copacabana: Arată numărătoarea inversă pentru Cupa Mondială din 2014

Pele a inaugurat un ceas pe Copacabana: Arată numărătoarea inversă pentru Cupa Mondială din 2014
Foto: thesecondball.com

Pele a inaugurat, miercuri, un ceas amplasat pe plaja din Copacabana care a lansat numărătoarea inversă cu un an înainte de Cupa Mondială din 2014, relatează Conmebol.com.

Ceasul, construit de celebrul arhitect Oscar Niemeyer, decedat anul trecut, este amplasat pe un soclu alb și arată timpul rămas până la data de 12 iunie 2014, atunci când se va disputa meciul de debut al celui de la doilea turneu de Cupă Mondială pe care îl organizează Barzilia dupp 1950.

Vom face o excelentă Cupă Mondială, fără nicio îndoială, suntem foarte încrezători”, a declarat Pele, ambasadorul Braziliei pentru Cupa Mondială.

La ceremonie au mai participat ministrul brazilian al sporturilor, Aldo Rebelo, secretarul general al FIFA, Jerome Valcke, primarul oraşului Rio de Janeiro, Eduardo Paes, şi directorul executiv al Comitetului organizator, Ricardo Trade.

Sunt convins că una din moştenirile pe care le va lăsa competiţia va fi aceea ca această ţară să devină o putere şi în domeniul valorilor sociale şi culturale. Căci, într-o ţară multi-rasială, Cupa Mondială nu poate decât să apropie oamenii. În fotbal, nu există diferenţe şi nici clase sociale„, a afirmat președintele FIFA, Joseph Blatter.