Simona Halep, victorie extrem de clară în primul meci de la WTA Toronto. Românca a câștigat setul inaugural în doar 22 de minute

Simona Halep a învins-o pe Donna Vekic în primul tur al turneului WTA de la Toronto, luni, scor 6-0 / 6-2 după doar o oră și două minute de joc.

Simona Halep a câștigat extrem de clar primul meci de la WTA Toronto 2022

Simona Halep (15 WTA, 30 de ani) a avut un prim set fără cusur în partida Donna Vekic (82 WTA, 26 de ani), set pe care l-a închis fără ghem cedat în doar 22 de minute. Deși tenismena croată a ridicat nivelul de joc în actul secund, acesta a decurs cam în același registru, cu românca impunându-se

Fostul lider mondial câștigase ambele dueluri directe de până acum, de fiecare dată în minimum de seturi. Cele două partide fuseseră disputate tot pe hardul american, la US Open 2013 și Indian Wells 2017.

Pentru Simona Halep, cel mai bun rezultat personal de la Toronto este deocamdată finala jucată în 2015, când era învinsă de tenismena elvețiană Belinda Bencic. Românca a disputat o semifinală și în 2017, iar la ultima prezență aici, în 2019, bifa un sfert de finală.