Victorie fără emoţii pentru Dan Petrescu. CFR Cluj s-a impus pe terenul Farului, scor 3-0, și a urcat pe primul loc în Superliga României

Sursa Foto: Captură Video/ YT

Formaţia CFR Cluj este din nou lider în Superliga, după ce a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 3-0 (0-0), echipa Farul Constanţa, în etapa a XXII-a.

Krasniqi, Manea din penalty și Petrila au marcat golurile campioanei, care pornește ca din pușcă în acest an și devine favorită la câștigarea titlului.

Farul – CFR Cluj 0-3. Campioana devine noul lider

CFR Cluj nu a stat la discuții cu Farul Constanța, în primul meci al celor două echipe disputat în 2023.

Primul moment notabil al meciului a avut loc în minutul 7, când talpa lui Pitu s-a oprit în capul lui Manea, care a și sângerat, dar arbitrul nu a acordat nicun fel de cartonaș.

Constănțenii au ratat prin Louis Munteanu, iar ardelenii, prin Bîrligea, în timp ce șutul lui Boateng a trecut peste vinclu.

De asemenea, repriza a doua a început cu un gol rapid al CFR-ului, marcat de noul transfer, Krasniqi, după o combinație frumoasă cu Boateng.

În minutul 58, după consultarea VAR-ului, Istvan Kovacs a dat penalty pentru campioană, iar Manea a transformat.

A urmat ocazia lui Louis Munteanu, care nu l-a putut învinge pe Scuffet, iar cel care a stabilit scorul final a fost Petrila, din pasa aceluiași Krasniqi, potrivit digisport.ro.

Urmăriți B1TV.ro și pe
Ultima oră
13:59 - Ce sumă ar putea primi bunicii pentru a avea grijă de nepoți. Votul deputaților ar putea ajuta milioane de români însă este amânat
13:59 - A fost lansată moneda de aur cu tema „150 de ani de la nașterea lui Iuliu Maniu”
13:53 - MAE l-a convocat pe ambasadorul Ungariei după ce un oficial de la Budapesta a spus că România îngrădește arborarea steagului secuiesc / Tomac (PMP): „E o abordare agresivă, provocatoare la adresa României” (VIDEO)
13:37 - Decizie neașteptată în cazul Caracal. Gheorghe Dincă va fi judecat în secret
13:35 - Lege: Cu ce mașini nu vei mai putea circula în România. Mii de români vor fi afectați de decizia Senatului
13:28 - Dosar penal pentru înșelăciune, după avalanșa de la Cabana Capra / Poliţiştii desfăşoară cercetări în vederea identificării şoferilor autovehiculelor care au fost avariate
13:21 - Emilia Șercan: Lucian Bode iar a dat în judecată UBB, dar nu pentru a-i anula verdictul de plagiat. Într-o astfel de situație, ar fi trebuit să arate în instanță că teza sa e una originală, ceea ce e imposibil
13:17 - Reprofilare „Hi-Tech”, la fosta uzină Ford din Rusia: Se transformă în gater și se prelucrează lemn
13:12 - Toni Greblă, după tragediile din Turcia: „Multe clădiri din București sunt cu grad de siguranță scăzut sau foarte scăzut. Ar trebui ca și acest ultim tragic eveniment să ne trezească la realitate”
13:12 - O versiune A.I. a lui Seinfeld care se numește „Nothing, Forever” a avut o săptămână intensă. Fanii au crezut că personajele serialului devin conștiente de sine, apoi a fost interzis pentru transfobie