Inspectorii ANAF au fost obligați ca duminică să sune la 112 pentru a primi ajutor din partea Jandarmeriei și Poliției, după ce aceștia au fost înjurați și amenințați de comercianții din Suceava, scrie Monitorul de Suceava.
Inspectorii Antifraudă au fost evacuaţi din Bazarul din lunca Sucevei de forţele de ordine, sub un cor de înjurături şi ameninţări venite de la aproximativ 200 de oameni.
Scandalul a început din zona de Bazar de unde se vând covoare, iar martorii oculari au spus că a fost suficient ca două-trei persoane din Bazar să vocifereze împotriva celor de la ANAF pentru ca în scurt timp să se ajungă la o revoltă în masă a oamenilor.
Maiorul Bogdan Cornaci, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Suceava, a precizat că, „în urma apelului de urgență, s-a asigurat părăsirea zonei de către inspectorii ANAF, fără a se înregistra alte evenimente deosebite”.
Comercianții din Bazar sunt de părere că modul de acţiune al celor de la ANAF are un singur scop, de a-i falimenta, motiv pentru care a început mini-revolta.