UPDATE: 16 aprilie, ora 8:00// North Star Support Group neagă implicarea în conflictul militar din Ucraina. Compania a transmis o poziție oficială prin care afirmă că știrea conform căreia ar fi trimis militari în Odesa este falsă. NSSG precizează că nu este o companie militară privată și nu are nicio implicare militară în teatrele de conflict, inclusiv în războiul din Ucraina.
„North Star Support Group (NSSG), unul dintre liderii globali ai segmentului de servicii de consultanță și management al riscului pentru companii private ce desfășoară operațiuni de business în cele mai dificile regiuni din lume, anunță că informația transmisă de agenția de presă RIA Novosti conform căreia colaboratori români ai companiei ar fi implicați în operațiuni desfășurate în Odesa este complet falsă. NSSG nu are în momentul de față colaboratori în orașul Odessa, din Ucraina, și nu desfășoară nicio activitate în această zonă. Mai mult decât atât, NSSG nu este o companie de tipul PMC – Private Military Company – și nu are nicio implicare militară în teatrele de conflict, inclusiv în războiul din Ucraina”, dezmite North Star Support Group.
––ȘTIREA PRECEDENTĂ –-
Ambasada Rusiei în Africa de Sud acuză că un grup al NATO, format din oficialii unei companii militare din România, ar activa în Odesa, Ucraina.
„”Un grup secret de monitorizare al NATO, format din oficiali ai unei companii militare private româneşti, a început să lucreze la Odesa”, scrie presa.
Deci românii ajută regimul nazist kievean instalat la Odesa, la fel cum forţele armate române le-au ajutat pe cele germane să ocupe Odesa în 1943. Pare că cineva n-a învătat lecțiile istoriei”, a scris Ambasada Rusiei în Africa de Sud, pe Twitter.
“A secret monitoring group of NATO comprising officials of🇷🇴PMC has commenced work in Odessa”, media report. So, Romanians help Nazi Kiev regime in Odessa, just like🇷🇴forces were helping German forces in occupying it in 1943. Apparently someone didn’t draw lessons from history pic.twitter.com/ZAW8ReAmJN
— Russia in RSA 🇷🇺 (@EmbassyofRussia) April 14, 2022
Ambasada face referire la un articol preluat de la RIA Novosti, agenția de presă al statului rus.
În material se precizează că românii care lucrează la o presupusă companie militară numită Nordstarsupport Group operează în Odesa un echipament ce determină cu precizie locul în care se află orice navă din Marea Neagră, pe o rază de 200 de kilometri.
Articolul a fost publicat în contextul în care ucrainenii au reușit să distrugă crucișătorul ”Moscova”, nava amiral a Rusiei în Marea Neagră. Doar 58 din cei 510 membri ai echipajului ar fi fost salvați. Comandantul Anton Kuprin nu a supraviețuit.