Elena Udrea, care a petrecut 72 de zile în Beciul Domnesc, a mărturisit că experiența pușcăriei a marcat-o profund. Fostul ministru a povestit clipele terifiante pe care le-a petrecut în penitenciarul Târgșor.
„A început calvarul într-o încăpere de nouă metri pătrați, prin care vedeai cerul printr-o fereastră cu plasă de Buzau. Aveam cinci rânduri de gratii la geam. Te trezeai la șase în zgomotul îngrozitor al zăvoarelor. Noi, niște femei, nu puteam sparge nici o ușă de lemn, darămite de fier. Am stat în camera 2P cu un wc turcesc fără ușă, avea un metru, era în colțul camerei și avea duș agățat deasupra. Logica era să te vadă prin vizor că nu îți faci rău când ești la wc”, a spus Udrea.
Udrea a recunoscul că, deși a plecat pregătită pentru arest, când i s-au pus cătuțele a cuprins-o teama.
„Am ales patul de jos, din dreapta. Și a început calvarul: plimbarea obligatorie era într-o cameră de 20 metri pătrați cu pereți înalți, de beton, unde vedeai cerul printr-o plasă de Buzau. M-am dus pregatită, dar când ți se pun cătușele, nu îți poți imagina cum e. Mi-a fost teamă de acest moment, nu știam cum voi reacționa. Îți dau voie să dai un telefon, am sunat-o pe mama pe la 23 noaptea”, a mai spus Udrea.
Fostul ministru a precizat că va scrie și o carte numită „72 de zile în cătușe” în care va vorbi despre această experieță care a marcat-o.
„În celulă mâncam semințe și ne uitam la TV. Când se făcea fasole, mereu le ceream colegelor. Primeam pachet pe rând și nu aveam unde să ținem tot. Mi-am dorit ca acel coșmar de 72 de zile să se termine. Cei care au fost înțeleg ce înseamnă vestea că pleci de acolo. Voi scrie o carte numită ’72 de zile în cătușe’. Dar parcă nu mai am chef în fiecare zi să îmi amintesc”, a spus Elena Udrea pentru Kanal D.