Un accident s-a transformat într-o tragedie cu doi morți, după ce un parapet desprins de pe autostradă a străpuns mașina unei familii de români din Ipotești, județul Suceava. Cei doi soți mergeau împreună cu fetița de 5 ani în vacanță, în Grecia, notează Monitorul de Suceava.
Un șofer, cu experiență la drumuri lungi de aproximativ 20 de ani, în Bulgaria a pierdut controlul volanului, a intrat în derapaj și s-a izbit, din lateral, de parapetul autostrăzii.
Deoarece parapetul era rupt, bucata metalică a intrat în mașină, în dreptul locurilor din față.
În urma incidentului, șoferul a murit pe loc, iar soția aflată pe locul din dreapta, s-a ales cu picioarele străpunse. Acum, femeia se află în stare gravă la spital, în Sofia. A suferit o pierdere enormă de sânge, i-au fost amputate picioarele și este intubată.
Fetița lor, în vârstă de 5 ani, se afla pe bancheta din spate și nu a pățit nimic. Apropiații familiei au menționat că accidentul s-a produs pe autostrada din Bulgaria, la aproximativ 30 de kilometri de Sofia, e o porțiune de drum care avea probleme tehnice cauzate de alte accidente.
La momentul actual, nu se cunoaște din ce cauză șoferul a pierdut controlul volanului. Apropiații săi susțin că ar fi adormit la volan. Cu puțin timp înainte de producerea accidentului, el oprise la o benzinărie pentru a face o pauză și a bea o cafea.
Apropiații familiei așteaptă la Sofia să poate finaliza procedurile de repatriere ale bărbatului decedat și totodată se pregătesc să vină spre casă cu fetița. Având în vedere starea gravă în care se află femeia, aceasta va rămâne internată o perioadă în spitalul în care se află.