Eugen Tomac: „România are comportament de țară mamă pentru Republica Moldova”

Eugen Tomac: România are comportament de țară mamă pentru Republica Moldova
Sursa Foto: Eugen Tomac / Facebook

Într-o analiză despre războiul din Ucraina, europarlamentarul Eugen Tomac  susține că Vladimir Putin nu și-a atins niciun obiectiv important în urma declanșării acestui conflict:

”Să nu uităm un element extrem de important: Putin este un ofițer format în perioada Războiului Rece. Mentalitatea și modul de gândire și de acțiune ale țarului de la Kremlin sunt formate în acea perioadă. Doar dacă ne uităm la discursul pe care l-a avut acum două zile și ieri, observăm cât se poate de limpede că toată această retorică este izvorâtă exact din tezele epocii sovietice. Putin încearcă să le transmită rușilor că are capacitatea de a reînvia spiritul pe care l-a avut Uniunea Sovietică.

Ceea ce nu înțelege însă Putin este că lumea a evoluat, că Rusia nu are capacitatea și nu poate prin forță să își impună agenda, așa cum încearcă să facă în prezent în relația cu Ucraina. Putin și-a propus câteva obiective foarte clare, ca în trei săptămâni de zile să înlăture regimul democratic ales de la Kiev, nu a reușit. Putin a încercat să șantajeze Uniunea Europeană cu gaze, nu a reușit, rezultatul este că Uniunea Europeană nu va mai depinde de gazul rusesc niciodată. Putin a încercat să demilitarizeze Ucraina și astăzi Ucraina este una dintre cele mai militarizate țări din Europa”.

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, se află joi la București, unde e primită de Klaus Iohannis. Acesta a spus miercuri că România este nu doar pregătită, este dispusă să sprijine Republica Moldova, în orice scenariu.

”Nu trebuie să neglijăm un aspect extrem de important: peste 50% din cetățenii Republicii Moldova sunt și cetățeni ai UE, sunt și cetățeni ai unui stat NATO și evident că răspunsul nostru trebuie să fie pe măsura provocărilor. Eu mă bucur că există această abordare la București, pentru că asta arată că avem comportament de stat membru NATO la frontiera cu Republica Moldova și mai avem comportament de țară mamă pentru Republica Moldova, pentru că această chestiune trebuie tratată și în această manieră pe care o știe toată lumea și pe care din păcate, politicienii o utilizează doar în scopuri mici, electorale”, spune Eugen Tomac.