Deputatul Cătălin Drulă, liderul USR, i-a criticat dur pe guvernanți, miercuri, în ședința parlamentară de aprobare a bugetului pentru 2024, și a spus că în acest an nu s-a făcut rectificare bugetară pentru că actuala putere nu a vrut „să se vadă dimensiunea dezastrului din finanțele publice”.
Liderul USR susține că „minciuna este modul de operare a acestui guvern”.
„Sunteți primul guvern de după Revoluție care nu face rectificare bugetară, pentru că nu vreți să se vadă dimensiunea dezastrului din finanțele publice. Sunteți un guvern iresponsabil. De altfel, v-ați dat o ordonanță de urgență care spune exact asta, că dumneavoastră și complicii dumneavoastră de la PNL, ministrul Finanțelor, Boloș, în mod excepțional în acest an nu veți semna declarația care spune că bugetul este conform cu principiul responsabilității bugetare. Vă e frică de răspundere”, a adăugat Cătălin Drulă.
„Românii o vor duce mai greu din cauza felului cum gestionați România și finanțele țării, dar România va supraviețui. Mai avem puțin de așteptat până când veți fi înlăturați de la putere și vom pune țara pe roate. Va fi mai mult de reparat cu acest buget, dar o vom face cu adevărat patriotism bazat pe adevăr și pe responsabilitate”, a mai spus el.