Una dintre țintele alese frecvent de teroriști sunt femeile, care au parte de un tratament absolut îngrozitor dacă, după standardele acestora, afişează o vestimentaţie „indecentă”, potrivit adevarul.ro.
Membrii ISIS folosesc un instrument de metal pentru a le rupe, la propriu, carnea de pe trup femeilor „indecente”. Aceasta este mai mult decât o metodă de tortură sau de educare.
Fatima, o femeie în vârstă de 22 de ani, a reuşit să plece din Mosul, orașul în care sunt torturate femeile, înainte să pice victimă torturii. Tânăra soţie şi-a luat copiii şi, după nenumărate încercări de „evadare”, a reuşit să fugă din calea ISIS.
„Sora mea a fost pedepsită atât de drastic luna trecută pentru ca a uitat să îşi poarte mănuşile, le uitase acasă. La o lună după ce au torturat-o, încă avea vânătăi şi cicatrici vizibile pe mâini”, a declarat femeia.
„Mi-a spus că pedeapsa cu «muşcătorul» este mult mai dureroasă decât durerile din timpul naşterii”, povesteşte Fatima.
„Muşcătorul” seamănă cu o capcană pentru animale, este din metal şi are dinţi care intră în carne. În Mosul, orice femeie care nu îşi acoperă aproape în întregime trupul vot fi în vizorul ISIS.