Polițist concediat după ce a furat 180 kg de brânză cheddar dintr-un camion. A vrut să salveze marfa

Polițist concediat după ce a furat 180 kg de brânză cheddar dintr-un camion. A vrut să salveze marfa
Sursa foto: pixabay

Un polițist german și-a pierdut slujba după ce a furat în jur de 180 de kilograme de brânză cheddar dintr-un camion care s-a răsturnat după un accident rutier.

A luat 9 pachete de brânză

Polițistul trebuia să securizeze locul în care s-a produs accidentul, a ajuns până la locul în care s-a petrecut, în apropierea camionului răsturnat și a cerut unui angjat al unei companii ce debarasa materialele de pe autostradă să îi dea câteva pachete cu brânză. Astfel, el a plecat de la locul accidentului cu 9 pachete de brânză cheddar, iar fiecare are 20 de kilograme și valoarea totală se ridică la 554 de euro, conform știrileprotv.

Acesta a dus o parte din marfă la biroul poliției și se presupune că o parte a păstrat-o pentru el, familia și prietenii lui.

Ce consideră instanța

Dar, el se apără și spune că a vrut să salveze brânza care urma să fie distrusă, că ea nu avea nicio valoare, ba mai mult, el nici nu mănâncă brânză cheddar.

În ciuda acestui argument, instanța consideră că a comis un furt în timpul programului de muncă, în timp ce purta uniforma și arma din dotare, fapt care afectează foarte mult reputația poliției.

Instanța mai adăugă că nu conta care era valoarea brânzei datoria polițistului era prevenirea furtului.