Un american de 32 de ani a fost arestat și inculpat de autoritățile din Statele Unite după ce a amenințat prin mai multe mesaje online că îl va asasina pe Donald Trump.
Potrivit agenției AFP, bărbatul a transmis amenințările într-o perioadă recentă, iar autoritățile au intervenit rapid pentru a preveni orice pericol, notează agerpres.ro.
Individul a declarat pe contul său de YouTube, intitulat „Mr Satan”, că și-a achiziționat mai multe arme după întoarcerea lui Donald Trump la Casa Albă, conform unui comunicat emis de Departamentul de Justiție.
În unul dintre videoclipurile sale, acesta a afirmat: „O să-l asasinez chiar eu”. De asemenea, bărbatul ar fi denunțat agenții poliției pentru imigrare, numindu-i „teroriști”.
După o alertă, poliția federală l-a reținut miercuri pe Shawn Monper, un bărbat din Butler, Pennsylvania, sub acuzația de amenințări grave la adresa președintelui american.