Președintele Rusiei, Vladimir Putin a comentat anularea condamnării pentru viol a unui irakian din Austria, anunță Hot News.
Putin a criticat achitarea violatorului deși acesta nu a fost achitat. Irakianuluii s-a anulat doar condamnarea pentru viol, în schimb condamnarea pentru agresiuni sexuale grave fiindmenținută.
"Într-o țarăeuropeană, un copil e violat de un migrant și justiția îl elibereazădin douămotive: vorbea prost limba țării și nu a înțeles căbăiatul era un băiat", a comentat Putin la o conferință de presă.
"O societate care nu își poate apăra copiii nu are viitor. Nici măcar nu îmi pot explica raționamentul – e un sentiment de vinovăție fațăde migranți? Ce se întâmplă? Nu e clar", a mai adăugat acesta.
"Acesta este rezultatul disoluției valorilor naționale tradiționale", a precizat liderul de la Kremlin.
În octombrie Curtea Supremă a decis anularea condamnării pentru viol a irakianul, preciind că verdictul de viol nu este suficient dovedit.
Cazul de viol va reveni în fața tribunalului regional, cel mai probabil la începutul anului viitor.
Irakianul a declarat că a fost vorba de o "urgență sexuala" având în vedere că soția sa a rămas în Irak și nu a mai "făcut sex de patru luni".