George Maior, replică dură după ce Dragnea a cerut revocarea sa din poziţia de ambasador în SUA: Va veni o vreme când voi putea vorbi mai mult. Nu cred că le va face plăcere unora

George Maior, replică dură după ce Dragnea a cerut revocarea sa din poziţia de ambasador în SUA: Va veni o vreme când voi putea vorbi mai mult. Nu cred că le va face plăcere unora

George Maior a replicat dur după ce Liviu Dragnea a anunţat la finalul Comitetului Executiv al PSD că a cerut ministrului de Externe, Teodor Meleşcanu, să demareze procedura de rechemare în ţară a ambasadorului României la Washington. Fostul director SRI le-a transmis contestatarii că pot sta liniştiţi că nu are nicio intenție politică și nu face ”acțiuni subterane”, dar ”va veni o vreme, şi nu cred că o să le facă plăcere unora, când voi putea să vorbesc mai mult”.

”Poate că există o anumită percepţie că aş putea, ba să coordonez, de la Washington, mişcări, aşa cum s-a afirmat, de altfel, noi mişcări politice, ba să influenţez anumite tendinţe politice, sunt lucruri false. De fapt e o campanie recurentă de ştiri false în ceea ce mă priveşte, de analize fragmentate care vor să proiecteze o anumită imagine. Vreau să resping aceste lucruri”, a declarat George Maior într-o emisiune la Digi24.

Acesta a arătat că în calitatea diplomatică pe care o exercită nu s-a preocupat de niciun alt joc în afară de cea privind relaţia România şi Statele Unite.

”Eu n-am reacţionat pentru că din această calitate de ambasador nu mă preocupă ceea ce se bârfeşte sau de discută în câmp direct, public, în sens intern. Chiar mă preocupă relaţia aceasta cu SUA şi cred că am construit şi am făcut foarte multe cu resurse foarte puţine, trebuie să subliniez acest lucru, primite de acasă, pentru consolidarea parteneriatului şi evoluţia sa calitativă. Va veni o vreme, şi nu cred că o să le facă plăcere unora, când voi putea să şi vorbesc mai mult, dintr-o calitate, hai să spun, privată. Dar să se liniştească, să se calmeze, nu am nicio intenţie politică, nu fac acţiuni subterane, supraterane, subtext, de tip politic, de tip media etc, cum s-a tot vehiculat. Chiar îmi văd de treabă cât pot de bine şi cu profesionalism, zic eu, acolo”, a comentat el.

Fostul director al SRI a sublniat că este interesant de jocurile de putere din politică internă doar in maniera în care ele ar influenţa politica externă a ţării.

”Politica actuală mă interesează dintr-un singur punct de vedere, să fie suficient de predictibilă, şi este, pentru un punct de vedere extern, în ceea ce priveşte priorităţile strategice legate de România transatlantică, România europeană, relaţia fundamentală din punct de vedere al politicii externe cu SUA, acest parteneriat. Acest lucru funcţionează, restul, bătăliile noastre interne le privim şi noi ca orice spectator privat”, a mai afirmat el.

Noua serie de critici la adresa lui George Maior a început după ce ambasadorul a replciat dur după scrisoare lui Rudy Giuliani, avocat al lui Donald Trump, în care se trage un semnal de alarmă privind excesele DNA şi existenţa de protocoale secrete în justiţie.

Ministerul de Externe a transmis că poziția lui Maior nu reprezintă ministerul și l-ar fi chemat să dea explicații. Maior a precizat că nu a primit nicio invitație oficială.

Sâmbătă, Liviu Dragnea a anunţat că premierul Dăncilă îi va cere ministrului de Externe, Teodor Meleşcanu, să demareze procedura de rechemare în ţară a ambasadorului. Doar că pentru ca această procedură să se finalizeze este nevoie şi de aprobarea preşedintelui Klaus Iohannis.