Acuzaţii grave de la Casa Albă: Ce a spus Trump despre Soros

Acuzaţii grave de la Casa Albă: Ce a spus Trump despre Soros
Foto: marketwatch.com

Preşedintele SUA, Donald Trump, îl acuză pe George Soros că este în spatele manifestanţilor care protestează împotriva confirmării candidatului său la Curtea Supremă, Brett Kavanaugh. Într-o postare apărută pe Twitter, la nici două ore de la votul crucial din Senat, Trump a afirmat că: „Manifestanții (…) care urlă în ascensor sunt profesioniști care au fost plătiți pentru a oferi senatorilor o imagine proastă”.

În aceeaşi postare de pe reţeaua de socializare, liderul de la Casa Albă a susţinut şi că pancartele pe care le aveau protestatarii sunt făcute de nişte profesionişti. „Priviți toate pancartele identice făcute de profesioniști. Plătiți de Soros și de alții”, a adăugat el, fără a oferi dovezi concrete în sprijinul acestor acuzații, conform hotnews.ro.

George Soros a mai fost adus în discuţie şi de preşedintele PSD, Liviu Dragnea, când în urmă cu un an a suţinut că miliardarul are ceva cu el: „ceva este. Sunt prea multe lucruri care se leagă (…). S-ar putea să mă iubească foarte mult și eu sa fiu într-o mare confuzie”.

La fel, premierul Viktor Orbanîl acuză pe miliardarul de origine americană că vrea să inunde Ungaria cu imigranți, prin organizaţiile nonguvernamentale pe care le finanțează.

Ultima oră
08:59 - A fost emis mesaj RO-ALERT în Tulcea după un nou atac cu drone rusești, lângă granița României. Unde au fost raportate explozii
08:46 - Sorin Grindeanu e dispus să fie premier: „Cred că vom fi chemați repede la Cotroceni”
08:43 - Politico scrie despre „încăpățânarea” lui Bolojan și ascensiunea „periculoasă” a lui Simion. „Cum să urmărești haosul politic din România ca un profesionist”
08:20 - Pensionarii cu venituri mici primesc prima tranșă din ajutorul de stat începând cu 4 mai. Cine sunt beneficiarii și care e cuantumul sprijinului
07:59 - Criză în Sectorul 1. Romprest a anunțat că nu va mai face curat ca înainte: „Nu poți să ții un sector curat dacă serviciile nu sunt plătite. Reducerile vizează, în principal, curățenia stradală”. Ce se întâmplă cu gunoiul menajer
07:29 - Haos pe Otopeni. Diana Șoșoacă, întâmpinată de susținători, după pierderea imunității. Ea avertizează: „S-ar putea să câștige Rusia”
23:59 - Imagini impresionante din casa Mihaelei Rădulescu. Adela Popescu și Radu Vâlcan au vizitat-o pe divă
23:55 - Ce onorarii au artiștii din „Generația de Aur” la nunți. Sumele cerute de Saveta Bogdan, Elena Merișoreanu și Gheorghe Turda în 2026
23:55 - Tradiția grătarului de 1 Mai continuă, chiar și cu vreme capricioasă. Ce reguli trebuie respectate pentru a nu primi amenzi
23:35 - Tensiuni uriașe pe străzile Londrei: Premierul Keir Starmer promite protecție sporită pentru cetățeni