Un fost campion olimpic, care tocmai a fost ales primar al orașului Gyor din Ungaria, a afirmat, miercuri, că va demisiona, după ce a fost implicat într-un scandal sexual, care a erodat sprijinul electoral de care se bucura partidul de guvernământ Fidesz înaintea alegerilor locale de luna trecută, relatează Reuters.
Zsolt Borkai, care a câștigat medalia de aur la gimnastică în cadrul Olimpiadei de la Seul din 1988, a demisionat din Fidesz, luna trecută, pentru a limita căderea partidului de guvernământ în sondaje, după apariția unui video în care fostul sportiv, căsători și tată a doi copii în prezent, întreține relații sexuale cu o femeie pe un iaht, pe Marea Adriatică.
Fidesz, condus de premierul Viktor Orban, se autodefinește ca un reprezentant de marcă al valorilor creștine și al familiei naturale.
Borkai și-a prezentat scuzele pentru acțiunile sale, pe care le-a catalogat drept o greșeală. Într-o scrisoare publică, pe care a trimis-o către agenția națională de presă MTI, miercuri, Borkai afirmă iubește orașul Gyor și că nu dorește ca acțiunile sale să-i umbrească dezvoltarea.
„Înțeleg consecințele și îm asum responsabilitatea”, a spus el în scrisoare, precizând că va demisiona vineri.
Anterior, când renunța la calitatea sa de membru al partidului condus de Viktor Orban, Zsolt Borkai spune că „acțiunile sale personale n-ar trebui să pună Fidesz într-un dezavantaj moral”.