Preşedintele Traian Băsescu a declarat marți, la primirea deputatului german Susanne Kastner de la SPD, că economia României nu este, în acest moment, mai bolnavă decât media europeană, dar nici mult mai sănătoasă. Totuși, „austeritatea veşnică” nu e o soluţie, iar România va continua relaxarea măsurilor de austeritate adoptate în 2009-2010.
„Aş spune că nu suntem mai bolnavi decât media europeană, dar nici mult mai sănătoşi„, a spus râzând preşedintele Băsescu, citat de Mediafax.
”Suntem convinşi că nu se poate adopta o altă soluţie decât consolidare fiscală ca bază a creşterii economice sau, altfel spus, în acelaşi timp, trebuie să spunem că fără competitivitate degeaba am hotărât noi europenii să punem bani mulţi pentru relansare” a mai spus șeful statului.
Băsescu s-a declarat un „suporter fără rezerve” al variantei adoptării unor măsuri de creştere economică în plan european, însă a arătat că acestea trebuie să continue în paralel cu consolidarea fiscală.
„Şi eu sunt un suporter fără rezerve al acestei variante, dar în opinia mea lucrurile trebuie să meargă în paralel. Consolidare fiscală, care uneori impune măsuri de austeritate, măsuri de creştere a competitivităţii şi, pe fondul creşterii de competitivitate, stimularea, găsirea de formule de creştere economică. Pentru că viaţa ne-a arătat ce s-a întâmplat până în 2008„, a apreciat Băsescu.
El a arătat că nu este de acord cu „austeritatea veşnică”.
„Sigur că şi eu sunt de acord cu ideea că austeritatea veşnică nu este o soluţie, dar exact acest lucru l-au făcut şi ultimele trei guverne ale României, adică după nişte măsuri extrem de dure în 2009 şi 2010, pe măsură ce am dobândit stabilitate macroeconomică, măsurile de austeritate au început să fie relaxate pas cu pas. Şi vom continua să facem acest lucru, dar esenţiale pentru noi ca obiective pe termen mediu şi lung sunt procesele de modernizare a statului şi procesele de reforme a marilor companii de stat„, a mai spus preşedintele.