Continuă protestele anti-Lukașenko în Belarus: Mii de oameni au mărșăluit la Minsk și în alte orașe ale țării / Sute de persoane au fost reținute (VIDEO)

Continuă protestele anti-Lukașenko în Belarus: Mii de oameni au mărșăluit la Minsk și în alte orașe ale țării / Sute de persoane au fost reținute (VIDEO)
foto din 15 noiembrie: Hepta.ro / Sputnik / Viktor Tolochko

Mii de demonstranți au mărșăluit la Minsk și în alte orașe din Belarus, duminică, într-un nou protest săptămânal prin au cerut demisia președintelui Aleksandr Lukașenko, iar forțele de ordine au reținut peste 300 de persoane.

Proteste anti-Lukașenko la Minsk și în alte orașe din Belarus

Belarus, o țară cu 9,5 milioane de locuitori pe care Rusia o consideră un tampon de securitate împotriva NATO, a fost zguduită de proteste în masă după alegerile prezidențiale din 9 august, pe care Aleksandr Lukașenko susține că le-a câștigat, scrie Reuters. Opoziția însă susține că scrutinul a fost trucat și cer demisia liderului autoritar.

Cei mai mulți dintre protestatari au mărșăluit în zonele de periferie ale capitalei belaruse, bătând din palme și scandând „trăiască Belarusul”.

„Asta (protestul) funcționează, că este imposibil să conduci țara când majoritatea nu te acceptă. Cu proteste arătăm că noi suntem majoritatea”, a spus Alisa, o protestatară în vârstă de 21 de ani.

Aleksandr Lukașenko, care se află la putere de 26 de ani, a încercat să ducă în derizoriu legitimitatea protestelor, despre care susține că sunt sponsorizate de Occident, și s-a arătat prea puțin dispus să înceapă un dialog cu opoziția.

Pe străzile Minskului, duminică, au putut fi observate vehicule militare și tunuri cu apă. Doar în capitala belarusă poliția a reținut peste 300 de persoane acuzate de „încălcarea legii privind evenimentele în masă”, potrivit precizărilor făcute de ministerul belarus de Interne și transmise de agenția rusă TASS.

Vladimir Putin, președintele Rusiei, a îndemnat forțele politice din Belarus să încerce să rezolve disputa prin dialog, dar totodată a declarat că fosta republică sovietică, un aliat apropiat al Moscovei, se confruntă cu ingerințe fără precedent din partea unor forțe externe.

Sprijinul Rusiei este considerat ca fiind vital pentru șansele lui Aleksandr Lukașenko de a rămâne la putere, astfel că declarațiile sale sunt analizate cu minuționizate în căutarea unor schimbări de ton sau a oricăror semne că Moscova ar putea împinge situația spre un fel de tranziție controlată de putere.

Represiunea regimului Lukașenko, relatată pentru B1.RO de un jurnalist independent din Belarus

În exclusivitate pentruB1.RO, Andrzej Poczobut, unul dintre jurnaliștii care au avut de suferit de pe urma represiunii puse în scenă de regimul de la Minsk, a descris pericolele la care se supun cei care îl critică în mod liber pe Aleksandr Lukașenko.

În urma alegerilor prezidențiale frauduloase din Belarus, cetățenii s-au confruntat cu un val de represiune fără precedent orientat în special împotriva jurnaliștilor. Acest lucru a fost cauzat în primul rând de dorința dictatorului Aleksandr Lukashenko de a prelua controlul deplin asupra mijloacelor de informare în masă, de a subjuga practic mass-media. Prin urmare, jurnaliștii independenți au fost bătuți, împușcați, le-au fost rupte oasele și le-au fost scoși dinții. Totul a fost pus la cale de către regim pentru a intimida pe cei care se opun. Astăzi, orice jurnalist care activează în Belarus, chiar și jurnaliștii străini, nu esteprotejat de represiunea serviciilor speciale”, a spus Andrzej Poczobut despre situația din Belarus.

Ultima oră
08:59 - A fost emis mesaj RO-ALERT în Tulcea după un nou atac cu drone rusești, lângă granița României. Unde au fost raportate explozii
08:46 - Sorin Grindeanu e dispus să fie premier: „Cred că vom fi chemați repede la Cotroceni”
08:43 - Politico scrie despre „încăpățânarea” lui Bolojan și ascensiunea „periculoasă” a lui Simion. „Cum să urmărești haosul politic din România ca un profesionist”
08:20 - Pensionarii cu venituri mici primesc prima tranșă din ajutorul de stat începând cu 4 mai. Cine sunt beneficiarii și care e cuantumul sprijinului
07:59 - Criză în Sectorul 1. Romprest a anunțat că nu va mai face curat ca înainte: „Nu poți să ții un sector curat dacă serviciile nu sunt plătite. Reducerile vizează, în principal, curățenia stradală”. Ce se întâmplă cu gunoiul menajer
07:29 - Haos pe Otopeni. Diana Șoșoacă, întâmpinată de susținători, după pierderea imunității. Ea avertizează: „S-ar putea să câștige Rusia”
23:59 - Imagini impresionante din casa Mihaelei Rădulescu. Adela Popescu și Radu Vâlcan au vizitat-o pe divă
23:55 - Ce onorarii au artiștii din „Generația de Aur” la nunți. Sumele cerute de Saveta Bogdan, Elena Merișoreanu și Gheorghe Turda în 2026
23:55 - Tradiția grătarului de 1 Mai continuă, chiar și cu vreme capricioasă. Ce reguli trebuie respectate pentru a nu primi amenzi
23:35 - Tensiuni uriașe pe străzile Londrei: Premierul Keir Starmer promite protecție sporită pentru cetățeni