Aproximativ 100 dintre pasagerii avionului Malaysia Airlines care s-a prăbuşit în Ucraina erau profesionişti şi activişti aflaţi în drum către o conferinţă internaţională pe tema SIDA care începe în acest weekend la Melbourne, informează presa australiană, potrivit huffingtonpost.com. Peste o treime dintre cei 298 de pasageri erau cercetători, practicieni şi activişti, toţi specializaţi în domeniul SIDA, scriu ziarele The Australian şi The Sydney Morning Herald.
Un avion de linie malaysian care decolase din Amsterdam şi se îndrepta spre Kuala Lumpur s-a prăbuşit joi în estul Ucrainei, într-o zonă controlată de separatiştii proruşi.
Oficiali americanii au declarat că avionul malaysian a fost doborât de o rachetă sol-aer, dar originea acesteia rămâne nesigură.