Alba: O biserică a dat în judecată Inspectoratul Județean de Poliție după o amendă primită. Ce a decis instanța

Alba: O biserică a dat în judecată Inspectoratul Județean de Poliție după o amendă primită. Ce a decis instanța
Foto simbol: Pixabay

O parohie din județul Alba a dat în judecată Inspectoratul Județean de Poliție (IPJ) din cauza unei amenzi primite. Dosarul a ajuns la Judecătoria Câmpeni.

De ce a fost amendată biserica

Parohia Baia de Arieș a fost amendată de polițiști pe 13 iunie anul trecut deoarece, cu câteva zile înainte, reprezentații săi au descărcat și depozitat aproape 11 metri cubi de lemn de foc într-un loc diferit față de cel care era trecut în documente. Polițiștii au și confiscat lemnul, precizează Alba24.

Instanța a dat dreptate bisericii

Însă parohia a argumentat că nu a descărcat lemnul pe strada care trebuia deoarece aceasta era impracticabilă: „la data transportului în strada menționată în aviz era impracticabilă datorită lucrărilor de canalizare efectuată de către Primăria orașului Baia de Arieș, fiind în imposibilitatea de a descărca cantitatea de material lemnos locul indicat în avizul de însoțire, faptă ce nu le poate fi imputabilă, fiind o cauză care înlătură caracterul contravențional a faptei, lipsind vinovăția”.

Mai mult, polițistul care a scris procesul verbal a uitat să menționeze data la care a constat fapta, greșeală pe care chiar și reprezentații IPJ Alba au recunoscut-o în instanță, cerând anularea documentului.

Judecătoria Câmpeni a anulat procesul verbal și a exonerat parohia de la plata amenzii. Decizia nu e definitivă și poate fi atacată în apel.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
23:53 - Călin Georgescu, amenințare pentru CCR și ultimatum pentru instituțiile de forță: „Nu mai este valabilă oferta mea de pace pentru statul paralel”
23:28 - De ce nu va participa România la reuniunea de la Paris. Explicațiile lui Cristian Diaconescu, șeful Cancelariei Prezidențiale
22:49 - Sânziana Negru și-a început cu stângul vacanța în Arabia Saudită. Momente de panică fix pe aeroport: „Am pierdut o grămadă de timp încercând să explic că nu-s spion” (VIDEO)
22:17 - București: Trei livratori de mâncare, atacați cu lopeți, indicatoare rutiere și o seceră de către cinci persoane. Agresorii au fost arestați
21:38 - Mehedinți: Un bărbat s-a închis în casă de frica propriului câine. A stat așa ore bune, până au intervenit jandarmii (FOTO)
21:17 - Doi români stabiliți în Germania au găsit un portofel pe stradă și l-au predat poliției. Ireal ce au pățit acolo
20:47 - Hunedoara: Pompierii au salvat un cățel rămas blocat în apele înghețate ale râului Jiu de Vest (FOTO)
20:27 - INS: Anul trecut s-au înregistrat în România cele mai puține nașteri din ultimii 100 de ani. „Nu mai e nimeni, e liniște”
19:56 - Hurezeanu insistă că România trebuie să participe la negocierile de pace privind Ucraina: „Am cedat una din bateriile Patriot” / Reacția ministrului de Externe la declarațiile lui JD Vance
19:18 - „Și noi, între America, UE și Rusia, ce să facem?”. CTP: „Aș vrea, pentru o dată în istorie, să nu fim…”