Cătălin Striblea: Iohannis ar fi trebuit să informeze despre concediul său, pentru transparență și o corectă evaluare a mandatului său

Cătălin Striblea: Iohannis ar fi trebuit să informeze despre concediul său, pentru transparență și o corectă evaluare a mandatului său
Foto: B1 TV

După ce președinția a anunțat că șeful statului se află în vacanță între 6 și 10 aprilie, jurnalistul Cătălin Striblea subliniază câteva astepte ale acestui concediu prelungit pe care Iohannis și l-a luat cu ocazia Sărbătorilor Pascale.

Despre faptul că președintele nu a menționat unde pleacă jurnalistul scrie că firesc ar fi fost să anunțe unde pleacă, în acest mod eviți scandaluri de genul “Ponta în Florida”.

Președintele ar fi trebuit să informeze și despre gradul de confort în care stă pentru o corectă evaluare a mandatului, mai scrie jurnalistul.

Dacă e adevărat, Iohannis e primul președinte care își petrece concediile în afara României. Sincer, Traian Băsescu și cei dinaninte mi s-au părut un pic populiști în chestiunea asta, dar povestea avea o noimă. Concediul în România e și un semnal politic pe care poți să-l dai concetățenilor tăi”, mai notează moderatorul emisiunii Ultimul Cuvânt de pe B1 TV.

Striblea trece în revistă perioada concediului lui Iohannis și spune că președintele o să fie bugetarul cu cea mai lungă vacanță de sărbători, deoarece în 11 și 12 aprilie se sărbătoreste Paștile Ortodox, iar aparatul administrativ de la Cotroceni va avea liber.

Plecarea asta, într-un sezon mai puțin obișnuit pentru vacanțe, o să dea și o notă pozitivă asupra modului în care se muncește. Iohannis ne comunică scurt că nu e un prizonier al muncii și că uneori ai nevoie de pauză. Ceea cee ar fi firesc pentru fiecare dintre noi. Nu neapărat și posibil, că avem și șefi. Dar, ne-ar putea ajuta să fim o nație un pic mai relaxată”, mai scrie Striblea pe blogul personal.