Mai multe oseminte umane au fost descoperite, joi, de câţiva muncitori care făceau săpături pentru întreţinerea şi amenajarea zonei din curtea Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane din Deva, transmite Mediafax.
Osemintele erau împăştiate pe o zonă de câţiva metri pătraţi în curtea Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane din Deva, iar unele se aflau într-o pungă de plastic, a precizat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Hunedoara, subcomisarul Bogdan Niţu.
El a precizat că osemintele au fost ridicate de legişti.
Reprezentanţii muzeului susţin că în zona unde au fost descoperite oasele, aflată în vecinătatea Palatului Magna Curia, se aflau în trecut anexele palatului.
„Ultimele săpături în zonă au fost făcute la începutul anului 2000. S-au descoperit atunci oase umane, animale, ceramică, inclusiv 56 de obuze. Osemintele de atunci erau din perioada medievală. Aştepăm rezultatele de la medicii legişti ca să aflăm dacă sunt tot atât de vechi”, a declarat purtătorul de cuvânt al Muzeului Civilizaţiei Dacice şi Romane din Deva, Daniel Iancu.