Poliția are o obișnuință din a scurge informații despre persoanele cunoscute atunci când sunt prinse că au făcut ceva, a declarat Emilia Șercan, jurnalistă de investigații, luni, pe B1 TV, la „News Pass” cu Laura Chiriac, acolo unde a comentat cazul Dorian Popa.
Jurnalista a explicat că nu i-a luat apărarea lui Dorian Popa, prins recent drogat la volan, ci a reclamat „modul în care Poliția înțelege să scurgă informații care țin de viața privată a unor persoane”.
„Ca să fie foarte clar, eu nu i-am luat apărarea lui Dorian Popa. Dorian Popa, cum am spus și în postarea mea, pentru că a fost prins, în fine, drogat la volan, va plăti. Problema este cu modul în care Poliția înțelege să scurgă informații care țin de viața privată a unor persoane și care nu au niciun fel de element de interes public în ele”, a spus Emilia Șercan.
„Faptul că Dorian Popa se afla în lenjerie intimă, în chiloți, putea să aibă și pene, putea să aibă orice, nu este o informație de interes public. Asta este critica mea, este adusă Poliției de data aceasta punctual pentru faptul că . despre persoanele publice, persoanele cunoscute, atunci când acestea sunt prinse că au făcut ceva”, a continuat ea.
„A fost prins că a făcut ceva, el trebuie să plătească pentru ceea ce a fost prins că a făcut, dar această informație, că el era în chiloți sau că era, nu știu, în ce era îmbrăcat, nu reprezintă niciun element de interes public. Interzice cumva legea să fii îmbrăcat în chiloți când conduci o mașină? Din câte știu eu, nu”, a mai spus Emilia Șercan.