Bilanțul deceselor provocate de coronavirus a depășit 2.700, în timp ce numărul îmbolnăvirilor a trecut și el în trombă de o nouă bornă, cea de 80.000. Astfel, la nivel global, teama că situația ar putea căpăta proporțiile unei pandemii prinde contur tot mai tare.
Astfel, autoritățile române sunt și ele în stare de alertă, în condițiile în care Covid-19 a ajuns, în cele din urmă, și în Europa, provocând deja primele îmbolnăviri în Italia, Regatul Unit și Spania, state cu comunități numeroase de români.
Acestea fiind spuse, existau toate indiciile că populația a început deja să își facă provizii pentru o eventuală stare de carantină – cum s-a întâmplat în mai multe state de pe scena globală, printre care Italia și China, casa orașului Wuhan, considerat epicentrul epidemiei de coronavirus. Prin urmare, reporterul B1.RO a plecat prin magazinele din Capitală să ia pulsul evenimentelor.
GALERIA FOTO POATE FI CONSULTATĂ AICI
Ei, bine, realitatea din teren a fost alta, pentru că majoritatea rafturilor nu erau mai goale ca de obicei, deși este drept că o parte din produse lipseau de la locul lor obișnuit – în special făina și mălaiul, dar pe alocuri și apa minerală sau plată – dar aceste lucruri ar putea la fel de bine să fie puseși pe seama comportamentului de consum al clienților români. La fel de adevărat e și că magazinele au părut puțin mai aglomerate decât într-o zi obișnuită, dar oricum departe de proporțiile invocate în anumite zone din social media.