Liviu Dragnea: Nu poţi să întorci capul şi să spui că nu există oameni de altă orientare sexuală. Trebuie găsită o soluţie şi pentru ei

Liviu Dragnea: Nu poţi să întorci capul şi să spui că nu există oameni de altă orientare sexuală. Trebuie găsită o soluţie şi pentru ei

Președintele PSD, Liviu Dragnea, susține că referendumul privind definirea căsătoriei drept uniunea dintre un bărbat şi o femeie nu rezolvă problema complet și că trebuie găsită o soluție și pentru persoanele care au o altă orientare sexuală, informează Adevărul.

„Trebuie să fim realişti. Există în România o categorie de oameni care au alt tip de orientare sexuală. Nu poţi să întorci capul şi să spui că nu există. Că sunt mulţi, că sunt puţini… Şi atunci şi acolo trebuie generată o discuţie ca să vedem care poate să fie soluţia corectă care să lase şi această iniţiativă firească să fie dusă la capăt (iniţiativa privind referendumul – n.r.), dar să se găsească şi o soluţie şi pentru acea categorie. Nu e foarte simplu, dar doar dacă ducem referendumul la capăt şi el va fi validat, nu rezolvăm problema în ansamblu. (…) Nu poţi să negi şi să nu iei în seamă 3 milioane de români care au spus ceva. Atunci cine poate decide dacă ce au spus ei trebuie transpus în Constituţie sau nu? Doar întreaga societate, prin referendum”, a declarat Liviu Dragnea.

Liderul PSD a mai spus că inițiativa cetățenilor privind referendumul a scos la iveală faptul că există o lacună legislativă, precizând că o consultare populară poate fi generată de președinte, de un primar, dar nu și de Parlament.

Comisia juridică a Camerei Deputaţilor a dat, marţi, cu majoritate de voturi, un aviz favorabil iniţiativei cetăţeneşti de revizuire a Constituţiei pe tema definiţiei familiei, fiind respins amendamentul PNL care elimina condiţia întemeierii familiei pe căsătorie, dar păstra obligativitatea încheierii căsătoriei exclusiv între un bărbat şi o femeie.