Rata de infectare COVID la nivel național, din nou în scădere. În București a ajuns la 0,77 la 1.000 de locuitori

Rata de infectare COVID la nivel național, din nou în scădere. În București a ajuns la 0,77 la 1.000 de locuitori
Foto: Pixabay

Rata de infectare continuă trendul descendent în București, de la 0,81 la mie miercuri, la 0,77 joi, 16 decembrie. Mai precis, au fost raportate 1.689 de cazuri la o populație de peste 2,2 milioane de locuitori.

Singurul oraș din România cu rată de infectare cu peste 3,00 la 1.000 de locuitori este Curtici, din județul Arad. Incidența este de 3,9, adică 35 de infectări cu SARS-COV-2 la o populație de aproape 9.000 de locuitori.

La nivel național, doar 64 de comune sunt în scenariul roșu, din aproape 2.700, adică 2,3% dintre comunele României.

Cifrele COVID-19 în România, la zi

La nivel național, rata de infectare este de 0,76 la 1.000 de locuitori. Ieri, rata de infectare la nivel național era 0,77. La nivel județean, cea mai mare valoare se înregistrează în Arad, 1,77, adică aproape 0,02 infectări la 100 de locuitori.

De la începutul crizei COVID, 1,79 de milioane de infectări cu SARS-COV-2 au fost confirmate, dintre care 1,72 milioane au fost declarate vindecate. Numărul persoanelor internate la ATI este în continuare în scădere. 600 de pacienți cu COVID sunt internați în secțiile de terapie intensivă.

În acest moment, toate județele României se află în scenariul verde.

Urmăriți B1TV.ro și pe
`
Ultima oră
23:49 - „360 de grade”, cu Alina Bădic: De ce 18 februarie e o dată specială și ce trebuie să facem în această zi (VIDEO)
23:29 - „360 de grade”, cu Alina Bădic: Zilele acestea vor scoate la iveală tot felul de secrete ale noastre / În același timp, pot fi spuse lucruri cu grad mare de neadevăr (VIDEO)
22:56 - Dolj: Un mort şi doi răniţi după un scandal pornit din gelozie
22:29 - Băsescu: Prin discursul lui Vance, America practic a umilit România. Mă înfurie că ministrul nostru de Externe n-a reacționat / Hurezeanu – un amator, Ciolacu – un incompetent / N-am văzut niciun ”suveranist” luând atitudine (VIDEO)
21:54 - Băsescu: Europa trebuie să-și facă armată de 5 milioane de militari și să treacă la lărgirea arsenalului nuclear (VIDEO)
21:19 - Băsescu: Trump e partener cu Putin și se simte onorat că-l bagă Putin în seamă / America e expusă și fără prostiile lui Trump / Europa e într-o situație foarte dificilă și, din păcate, are niște lideri foarte slabi (VIDEO)
20:47 - Boc: Cel mai simplu pentru Rusia e să aibă la București un regim favorabil ei. Românii au de ales între a ne întoarce la trecut, la ce am avut sub dominație sovietică, la răpiri teritoriale, sau să rămânem cu aliații care au făurit democrațiile (VIDEO)
20:10 - Cum s-au cunoscut Cătălin Bordea și noua sa iubită: „Nu pot să zic că sunt fericit, sunt foarte liniștit”
19:41 - Ciolacu s-a cățărat într-un copac, să își recupereze pisica (VIDEO)
19:19 - Vica Blochina a răbufnit împotriva femeilor care iartă infidelitatea: „Acelea sunt femeile cârpe!”