Soții complici ai jafului din Târgoviște de 90.000 de lei, arestați preventiv

Soții complici ai jafului din Târgoviște de 90.000 de lei, arestați preventiv
Foto: newsbucovina.ro

Cei doi soți care au însoțit-o o la bancă pentru a scoate bani pe femeia de 73 de ani, jefuită de peste 90.000 de lei, au fost arestaţi preventive pentru 29 de zile, joi seară, de magistraţii Judecătoriei Târgovişte, sub acuzaţia de complicitate la tâlhărie, principalul atacator fiind căutat în continuare de poliţişti.

Decizia nu este definitivă, ea putând fi atacată cu recurs de către avocații acestora la Tribunalul Dâmbovița, potrivit Mediafax. În continuare, polițiștii îl caută pe principalul suspect, Marius Marian Dragne, în vârstă de 32 de ani, recidivist pentru tentativă de tâlhărie.

Soții Stelian Corneliu Mațu și Doinița Mațu fuseseră reținuți, joi dimineață, de Parchetul Judecătoriei Târgoviște, pentru complicitate la la tâlhărie. Avocații celor doi spun că singurul vinovat este agresorul de 32 de ani, care este fratele Doiniței Mațu, care ar fi ascultat discuțiile dintre victimă și presupușii săi complici.

O femeie de 73 de ani a fost prădată, miercuri, de peste 90.000 de lei pe care îi scosese de la o bancă din Tâgoviște. Aceasta era însoțită de cei doi aşa-zişi prieteni de familie care au pus la cale întreaga operaţiune. Un al treilea complice a atacat-o cu un spray şi i-a luat geanta burduşită cu bani. Un poliţist a urmărit tâlharul, s-a luptat cu el, a tras şi un foc de armă, dar l-a scăpat. Atacatorul a abandonat apoi maşina şi a fugit fără să ia însă cu el banii furaţi.