Belgia: Un român a primit o pedeapsă exemplară după ce şi-a torturat iubita până la moarte

Belgia: Un român a primit o pedeapsă exemplară după ce şi-a torturat iubita până la moarte
foto: Pixabay

Instanţa de judecată de la Bruxelles l-a condamnat pe un tânăr român la 22 de ani de închisoare, după ce şi-a omorât iubita în ianuarie 2018, potrivit Hln.be.

Românul în vârstă de 34 de ani a fost trimis în spatele gratiilor, după ce iubita lui, Ulfet Augul, în vârstă de 43 de ani, a fost găsită fără suflare pe 10 ianuarie 2018 în apartamentul ei din Belgia.

Victima era întinsă pe pat, sub o plapumă, cu capul într-o pungă de plastic strânsă la gât, cu picioarele și mâinile legate, iar avocatul acesteia susţine că murise ştrangulată cu 48 de ore înainte.

Bărbatul, care era muncitor în construcții a mărturisit că a strangulat-o pe iubita lui în noaptea de 8 până la 9 ianuarie 2018, după o ceartă în care femeia l-a agresat fizic.

Aceasta, care a lucrat ca secretar pentru un spital, a trecut printr-o perioadă grea și a primit îngrijiri psihiatrice pentru depresie majoră.

Vecinii au auzit-o în seara zilei de 8 ianuarie strigând la un bărbat să părăsească locuința sa, în timp ce bărbatul îi cerea să se liniștească.

În urma celor întâmplate, anchetatorii au aflat de la cea mai bună prietenă a ei că femeia locuia de două luni cu un bărbat cu prenumele Iulian. Aceştia au identificat persoana ca fiind Gheorghiță-Iulian Zaharia, un bărbat de 34 de ani care lucra în construcții, iar acestase folosise de cardurile bancare ale victimei în Belgia şi Franţa în perioada 8-17 ianuarie, chiar cu o zi înainte să fie arestat.