Condițiile Rusiei pentru reluarea acordului privind exportul de cereale din Ucraina. Ce i-a spus Vladimir Putin lui Recep Tayyip Erdogan

Condițiile Rusiei pentru reluarea acordului privind exportul de cereale din Ucraina. Ce i-a spus Vladimir Putin lui Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan (Foto: Hepta.ro / DPA Images) și Vladimir Putin (F: Hepta.ro / DPA Images)

Președintele rus Vladimir Putin i-a transmis omologului său turc, Recep Tayyip Erdogan, într-o discuție purtată marți la telefon, că Rusia ar putea să ia în calcul reluarea acordului privind exporturile de cereale prin porturile maritime ucrainene numai după finalizarea anchetei referitoare la atacurile cu drone de la portul naval Sevastopol din Crimeea, transmite Reuters.

Acordul de export a fost convenit de Rusia și Ucraina și intermediat de Turcia și ONU în iulie pentru a diminua criza alimentară globală provocată în parte de invazia trupelor ruse.

Înțelegerea ar urma să expire pe 19 noiembrie, însă Rusia și-a suspendat participarea sâmbătă, spunând că astfel răspunde la atacul cu drone care a vizat flota rusă și pe care l-a pus pe seama Ucrainei. Kievul nu a revendicat atacul și neagă că ar utiliza coridorul de securitate din acord în scopuri militare.

Putin i-a transmis lui Erdogan condițiile Rusiei pentru reluarea acordului privind exportul de cereale din Ucraina

Kremlinul a anunțat că reluarea înțelegerii poate fi luată în considerare doar după „o investigație detaliată cu privire la circumstanțele acestui incident și, de asemenea, după primirea de garanții reale din partea Kievului privind respectarea strictă a acordurilor de la Istanbul, în special cu privire la neutilizarea coridorului umanitar în scopuri militare”.

Potrivit părții ruse, Vladimir Putin i-a amintit lui Recep Tayyip Erdogan de „eșecul în îndeplinirea celei de-a doua părți din pachetul de acorduri – deblocarea exportului de produse și îngrășăminte agricole rusești către piețele mondiale”.

Deși aceste bunuri nu sunt supuse regimului de sancțiuni cu care a răspuns Occidentul la invazia Rusiei în Ucraina, producătorii ruși și-au pierdut accesul la porturile de la Marea Baltică pe care le foloseau pentru exporturi, dar și la conducta care transporta amoniac către Pivdennyi, un port ucrainean de la Marea Neagră.