CORONAVIRUS în Germania: Angela Merkel a ajuns în izolare la domiciliu

CORONAVIRUS în Germania: Angela Merkel a ajuns în izolare la domiciliu
sursa foto: captura de ecran/Instagram

Angela Merkel a ajuns și ea în izolare la domiciliu, după ce a intrat în contact cu un medic infectat cu noul coronavirus. Anunțul a fost făcut de purtătorul său de cuvânt, citat de AFP.

Asta chiar la scurt timp după ce a anunțat că în Germania oamenii nu vor mai putea sta în spațiul public mai mult de câte doi, tocmai pentru a preveni răspândirea COVID-19.

„O distanţă minimă de un metru şi jumătate va trebui să fie respectată în public”, a insistat Merkel, într-o conferință de presă.

La ora publicării acestei știri, în Germania sunt confirmate 24.806 infectări cu noul coronavirus, din care 2.442 noi. 93 de oameni au murit, nouă dintre ei doar în ultima zi. 266 de oameni s-au vindecat, iar doi sunt în stare critică.

Germania intenționează să adopte un plan fără precedent de la al Doilea Război Mondial, în sprijinul economiei, afectată și ea de epidemia de coronavirus. Potrivit unui proiect de lege, a cărui copie a intrat în posesia AFP, Guvernul vrea să pună la dispoziţie un total de 822 de miliarde de euro ca împrumuturi, cu scopul de a ajuta angajatorii și salariații. (Detalii AICI)

Ultima oră
21:43 - Diana Buzoianu susține că reprezentanții PSD pregătesc concursuri pentru ocuparea unor posturi-cheie în unele instituții: „Nu vom permite un astfel de teatru de prost gust”
20:57 - Ce se întâmplă cu cafeaua în 2026. De la espresso clasic la băuturi din sfeclă și alge, trendurile care schimbă complet piața
20:11 - Caz șocant în București! O femeie a ajuns în moarte cerebrală după un lifting facial. Familia aduce acuzații grave la adresa medicului estetician
19:26 - Victor Negrescu solicită intervenția UE după incidentul cu drona rusească din România: „Protejarea cetățenilor europeni nu poate fi fragmentată”
18:57 - Anders Fogh Rasmussen: Marea Britanie și Franța ar trebui să conducă o nouă „NATO europeană”, fără ajutor din partea SUA
18:19 - Gabriel Oprea, președintele UMPMV, de Ziua Justiției Militare: „Are un rol deosebit în progresul României”
18:01 - Horoscop Alina Bădic pentru săptămâna 26 aprilie – 2 mai 2026: energie uriașă, schimbări neașteptate și mesaje karmice pentru zodii (VIDEO)
16:20 - Panică la piscina unui centru medical din Eforie Nord. 15 persoane s-ar fi intoxicat cu clor, iar două au ajuns la spital
15:47 - Nicușor Dan, după drona căzută la Galați: „Cetățenii trebuie să fie în siguranță. Condamn ferm comportamentul Rusiei”
15:17 - Dominic Fritz, după drona căzută la Galați: „Cei care nu pot rosti cuvântul ‘Rusia’ și ‘agresor’ în aceeași propoziție nu sunt patrioți”