India închide producția unui sirop de tuse / 19 copii au murit în Uzbekistan

India închide producția unui sirop de tuse / 19 copii au murit în Uzbekistan
Sursa foto: Pixabay

Producția unui sirop pentru tuse a fost suspendată în India. Un produs al companiei farmaceutice Marion Biotech, din apropiere de New Delhi, a fost legat de moartea a 19 copii în Uzbekistan. Anunțul a venit din partea ministrului indian al sănătății.

19 copii din Uzbekistan au murit

După ce au consumat siropul Dok-1 Max, produs de Marion Biotech, 19 copii au murit. Uzbekistanul a anunțat că dintre cei 19 copii morți, 18 sunt din orașul Samarkand și unul din regiunea Qashqadaryo, fiind un copil de un an.

Întreaga producție a unității Marion Biotech din Noida, New Delhi, a fost oprită, conform precizărilor ministrului indian al Sănătății, Mansukh Mandaviya, relatează digi24.ro.

Siropul conținea o substanță toxică, etilenglicol, fiind administrat în doze mai ridicate decât doza standard pentru copii. Mulți dintre părinții copiiilor le-au administrat acest medicament considerând că este un tratament împotriva răcelii.

Marion Biotech nu este singura companie căreia i-a fost închisă producția. În octombrie, compania farmaceutică Maiden Pharmaceuticals a vândut medicamente pentru răceală și siropuri de tuse care au provocat moartea a 66 de copii din Gambia.