Premierul italian, atac la statele est-europene: Nu putem fi europeni doar când avem bani de luat

Premierul italian, atac la statele est-europene: Nu putem fi europeni doar când avem bani de luat
Foto: quotidianopiemontese.it

În gestionarea crizei imigranților nu toate statele UE colaborează și nu putem fi europeni doar când avem bani de luat, a spus premierul italian Matteo Renzi, într-o discuție cu președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker. Liderul italian a criticat astfel statele central și est-europene pentru că refuză să primească imigranți și le-a acuzat că sunt în Uniunea Europeană doar pentru a primi fonduri.

„Guvernul Italiei respectă regulile. Dar, în privinţa imigranţilor, nu colaborează toate ţările. Nu se poate că alţii să întoarcă privirea în altă parte (n.red. – în privinţa imigraţiei); Italia îşi îndeplineşte propria parte, dar nu toată lumea este pe aceeaşi lungime de undă.

Solidaritatea nu poate fi unidirecţională. Nu putem fi europeni doar când avem bani de luat. Uniunea Europeană ar trebui să fie un far al civilizaţiei, copiii imigranţilor continuă să moară înecaţi”, a susținut Matteo Renzi, potrivit La Repubblica.

România, Cehia, Slovacia şi Ungaria au votat, în Consiliul UE pentru Justiţie şi Afaceri Interne, împotriva sistemului cotelor obligatorii de imigranții. După atentatele comise la Paris pe 13 noiembrie și agresiunile sexuale comise în seara de Anul Nou la Koln, și Polonia a anunțat că nu va mai primi imigranți.

Ultima oră
18:07 - Newsweek: Bolojan nu poate trece un guvern nici dacă îl votează toți „trădătorii” din SOS și POT. Îi lipsesc 5 voturi
18:04 - Val de teorii ale conspirației după moartea și dispariția unor cercetători din SUA. Familiile: „Speculațiile sunt dezgustătoare”
17:57 - Nicușor Dan clarifică. Cât de îngrijorată este Europa de criza politică din România: „Unii m-au întrebat” (VIDEO)
17:51 - Nicușor Dan a refuzat din nou să emită vreo părere despre criza politică: „Vreau să îmi păstrez cu fermitate postura de mediator”
17:30 - Nicușor Dan, după ce George Simion l-a numit „paraplegic”: Cred că susținătorii AUR se rușinează că i-au dat votul. Noi, ca politicieni, reprezentăm oamenii (VIDEO)
17:16 - Premieră istorică: Ungaria va avea un ministru nevăzător. De ce portofoliu se va ocupa Vilmos Kátai-Németh (FOTO)
17:15 - Nicușor Dan, declarații după Consiliul European. Cu ce cerințe s-a prezentat președintele la reuniunea informală: „Ne dorim un buget ambițios al Uniunii” (VIDEO)
17:05 - Călătorie transformată în coșmar. Cum a rămas o femeie cu dizabilități blocată pe aeroport
16:59 - George Simion, derapaj grav la adresa lui Nicușor Dan: „Avem un individ pus la Cotroceni, paraplegic”. Ce riscă acum liderul AUR (VIDEO)
16:50 - Oana Gheorghiu, noi explicații despre inițiativa privind companiile de stat: Sunt conștientă că am deranjat multe interese – membri în CA-uri, amante și nepoți, contracte din care unii se îmbogățeau