Racheta care a lovit Polonia este „probabil un accident nefericit”, afirmă președintele polonez

Racheta care a lovit Polonia este probabil un accident nefericit, afirmă președintele polonez
Imagine de la vizita pe care a efectuat-o președintele polonez Andrzej Duda la Kiev pe 22 mai 2022. Foto: Hepta.ro / DPA Images

Președintele Poloniei, Andrzej Duda, a declarat că racheta care a aterizat în țara sa și a ucis două persoane a fost „probabil un accident nefericit”.

El spune că nu există motive pentru a crede că incidentul cu racheta a fost un atac

Imediat după incident, guvernul polonez a decis, marţi, după o reuniune a Comitetului pentru Securitate Naţională, să ridice nivelul de alertă al armatei ca răspuns la explozia ce a avut loc într-un sat din apropierea graniţei cu Ucraina.

Guvernul de la Varşovia se gândea să ia în considerare să ceară declanşarea Articolul 4 din Tratatul NATO. Polonia a anunțat că rachetele sunt de producție rusească, dar s-a abținut să dea vina pe cineva.

Un purtător de cuvânt al guvernului german a respins înființarea unei zone de interdicție aeriană, argumentând că aceasta ar reprezenta o amenințare de confruntare directă între Rusia și NATO.

Berlinul a anunțat însă că în schimb va oferi sprijin apărării aeriene poloneze, a declarat un purtător de cuvânt al Ministerului Apărării.