În cursul nopții de vineri spre sâmbătă, Rusia a lansat un atac masiv cu drone asupra Ucrainei. Potrivit oficialilor ucraineni, patru persoane au fost rănite, iar mai multe clădiri comerciale și rezidențiale din Kiev și alte regiuni ale țării au fost avariate, notează agerpres.ro.
Forțele aeriene ale Ucrainei au reușit să doboare 56 din cele 88 de drone lansate de Rusia într-un atac recent, potrivit unui comunicat al autorităților ucrainene. Alte 24 de drone au fost redirecționate din cursul lor prin utilizarea unor mijloace de război electronic.
În urma atacului, primarul Kievului, Vitali Kliciko, a anunțat că trei persoane au fost rănite în Capitală.
Rămășițele dronelor doborâte în atacul rusesc asupra Ucrainei au distrus o locuință privată și au avariat mai multe clădiri comerciale din Kiev, provocând incendii mari în diverse zone ale capitalei, potrivit autorităților locale.
De asemenea, un alt atac a avut loc în orașul Harkiv din nord-estul țării, unde o persoană a fost rănită, conform primarului Igor Terehov.