Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a decretat o săptămână de concediu plătit pentru toţi cetăţenii, în intervalul 30 octombrie şi 7 noiembrie, într-o încercare de a limita răspândirea coronavirusului. Cu o rată mică de vaccinare, Rusia se confruntă cu un agresiv val pandemic. 34.073 de persoane au fost testate pozitiv, iar 1.028 de oameni au murit de COVID-19 numai în ultima zi, informează Reuters.
„Susţin propunerea de a declara perioada dintre 30 octombrie şi 7 noiembrie ca nelucrătoare”, a declarat Vladimir Putin, la o întâlnire televizată cu oficiali ai guvernului.
Acesta a precizat că perioada ar putea începe mai devreme sau ar putea fi prelungită în anumite regiuni, în funcție de evoluția epidemiologică.
Putin i-a îndemnat apoi pe ruși să se vaccineze anti-COVID: „Vă rog, fiţi responsabili!”.
Numărul tot mai mare de infectări COVID și decese a determinat autoritățile ruse să impună noi restricții. În Sankt Petersburg, de exemplu, din 1 noiembrie accesul la evenimente sportive și culturale se va face doar pe baza certificatului verde. Până la 1 decembrie, folosirea acestuia va fi extinsă la muzee, cinematografe, restaurante și magazine.
În Moscova, din 25 octombrie și până pe 25 februarie anul viitor, persoanele peste 60 de ani, cu anumite excepţii, vor trebui să rămână în case. De asemenea, e avută în vedere efectuarea activităţii în regim de telemuncă pentru 30% din salariaţii întreprinderilor. În plus, autorităţile au ordonat vaccinarea obligatorie a 80% dintre angajaţii serviciilor publice, faţă de 60% în prezent, până la 1 ianuarie 2022.