Scafandri dubioși aduși la mal de polițiștii polonezi. Au fost descoperiți într-o zonă care trezește suspiciuni de spionaj din partea unei alte țări

Scafandri dubioși aduși la mal de polițiștii polonezi. Au fost descoperiți într-o zonă care trezește suspiciuni de spionaj din partea unei alte țări

Garda de coastă poloneză a salvat, la finele săptămânii trecute, trei scafandri în largul coastei de nord a Poloniei.

Prezența acestora cu pretexte dubioase, pe timp de noapte în apropierea unor infrastructuri energetice critice, au trezit suspicinile autorităților, anunță CBS.

Cei trei bărbați au declarat că ar fi cetățeni spanioli și au fost salvați, sâmbătă seară, în apropierea orașului polonez de coastă Gdansk, după ce mica lor barcă cu motor s-a defectat și nu s-au mai putut întoarce la țărm.

Aceștia au motivat că ar fi ales să facă noaptea scufundări, pe mare agitată ca să caute chihlimbar dar căutatorii experimentați intervievați de presa poloneză au spus că mai multe detalii nu se potrivesc: scafandrii aveau un scuter subacvatic folosit deplasarea rapidă sub apă, ceea ce nu ar fi de ajutor în căutarea de obiecte mici pe fundul marii, mai ales că elicea unui astfel de dispozitiv ridica resturile de pe fundul apei, scăzând vizibilitatea.

Au fost salvati lângă instalația Naftoport din portul Gdansk, care primeste transporturi de petrol de la tancuri

Polițiștii au stabilit că bărbații nu erau autorizați să manevreze ambarcațiunea și nu obținuseră permisiunea de a se scufunda în zonă.

Potrivit presei poloneze, doar unul dintre bărbați avea pașaport spaniol, în timp ce restul au oferit doar identificare verbală.

Tot în zona unde făceau scufundări iarna, pe timp de noapte, există planuri de construire a unui nou terminal plutitor de gaze naturale.

Imaginiea furnizată de departamentul de politie din Pomerania, Polonia, arata barca folosita de barbații găsiți la scufundari în largul Golfului Gdansk pe 15 ianuarie:

Operațiune de salvare „mai degraba nefireasca”

Serviciul de căutare și salvare maritimă SAR a declarat pentru CBS News că în operatiunea de salvare au fost implicați politiști, pompieri și cadre medicale.

Purtatorul de cuvant al SAR, Rafal Goeck, a descris operatiunea de salvare – cu puțin inainte de ora locală 02.00 a.m. – ca fiind „mai degrabă nefirească”.

„Am primit un semnal de la pompieri despre o navă cu probleme”, a declarat Goeck pentru CBS News.

Într-o altă imagine oferită presei de autorități se prezintă echippamentul de scufundare al celor trei suspecți.

La acel moment condițiile erau dificile, cu vânt puternic și mare agitată

Temperatura era de numai 6 de grade Celsius, iar apa aproape de 3 grade, relatează investigatorii referitor la pretextul scanfadrilor dubioși de a căuta chihlimbar în acele condiții.

„În cei 12 ani de carieră în cadrul Serviciului de căutare și salvare maritimă, nu am mai experimentat așa ceva. Este un lucru destul de nefiresc să te scufunzi în aceste condiții”, a relatat oficialul. .

Ambarcațiunea de agrement rosie s-a defectat la aproximativ trei mile marine la nord de Gdansk

Echipajul vasului a declarat că s-a chinuit timp de șase ore să o repună în funcțiune dar nu a existat nicio explicatie cu privire la motivul pentru care ar fi așteptat atât de mult, în intuneric și frig pe o mare agitată pentru a solicita ajutor.

În mod misterios, cei trei au fost eliberați fără a fi interogați

Se pare că ofițerii polonezi nu i-au putut reține pe cei trei, eliberându-i fără a le mai pune întrebări iar la scurt timp, aceștia au părăsit Polonia.

Cezary Przepiorka, capitanul adjunct al portului Gdansk, a declarat presei poloneze ca doar unul dintre bărbați a fost identificat oficial, iar numerele de telefon oferite suspecți erau fie incorecte, fie nefuncționale.

Incidentul a ridicat îngrijorări cu privire la protecția infrastructurii energetice naționale vitale

Portul Gdansk, vital pentru aprovizionarea cu energie a Poloniei, se afla la doar 30 de kilometri de Kaliningrad, teritoriul strategic al Rusiei.