Trei credincioși au fost răstigniți pe cruce într-o reconstituire a crucificării lui Iisus Hristos. S-a întâmplat într-un sat din Pampanga, Filipine. 80% dintre locuitorii acestei țări se declară romano-catolici.
Sute de filipinezi și turiști s-au adunat în satul San Pedro Cutud să asiste la crucificarea voluntară a lui Ruben Enaje (64 de ani). E a 36-a oară când Enaje îl reprezintă astfel pe Hristos, scrie Reuters.
Actori costumați în soldați romani au bătut cuie de 5 centimetri în palmele lui.
„Primele cinci secunde sunt foarte dureroase, apoi sângerarea se reduce, durerea se atenuează și pot să stau mai mult pe cruce”, a spus el, după ce a fost coborât de pe cruce.
Alți doi filipinezi au fost și ei urcați pe cruci, pentru a-i simboliza pe cei doi tâlhari crucificați odată cu Iisus Hristos. Fâșii de pânză au susținut trupurile celor trei pe crucile de lemn.
În Săptămâna Mare, în unele zone există acest obicei în care credincioșii se răstignesc sau se autoflagelează cu biciuri ca semn de ispășire. Însă Biserica Catolică spune că nu e nevoie de așa ceva, căci simpla căință și rugăciunile sincere sunt suficiente.