Jolla lansează Sailfish, urmaşul sistemului de operare MeeGo

Jolla lansează Sailfish, urmaşul sistemului de operare MeeGo

Jolla, echipa formată după ce Nokia a decis să renunţe la dezvoltarea sistemului de operare Meego, a prezentat astăzi noul sistem de operare mobil – Sailfish. Jolla s-a format în iulie şi se pare că dezvoltatorii au decis să ducă mai departe MeeGo. Sistemul de operare prezentat de cei de la Jolla are multitasking excelent şi o serie de funcţii noi şi foarte utile relatează SlashGear.

Unul din cele mai importante aspecte legate de Jeilfish este că dezvoltatorii promit ca va fi compatibil cu majoritatea aplicaţiilor Android, fără să fie nevoie de alte modificări sau intervenţii software.

Prezentarea Jolla Sailfish

Embed:

Echipa Jolla a anunţat şi că a semnat parteneriate cu ST-Ericsson pentru chipset-urile care vor dota noile device-uri, dar şi cu operatorul finlandez DNA. Sistemul de operare va fi lansat anul viitor, însă nu am putea preciza dacă la începutul anului sau în a doua parte a lui 2013.