AUR vrea să dărâme Guvernul Bolojan. Intenționează să depună moțiune de cenzură. De câte semnături au nevoie? Simion: „Nu reușim singuri, fiți și voi, poporul, alături de noi!”

AUR vrea să dărâme Guvernul Bolojan. Intenționează să depună moțiune de cenzură. De câte semnături au nevoie? Simion: Nu reușim singuri, fiți și voi, poporul, alături de noi!
Sursa foto: Facebook/ Alianța pentru Unirea Românilor - AUR

UPDATE 14.05: George Simion, liderul AUR, a confirmat că partidul său va iniția o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

„Moțiuni de cenzură săptămâna aceasta în Parlamentele României și al UE, inițiate de AUR.
Nu reușim singuri, fiți și voi, POPORUL, alături de noi!”, a scris Simion, pe Facebook.

Știrea inițială

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) intenționează să depună luni moțiunea de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, în contextul angajării răspunderii pe pachetul de măsuri fiscal-bugetare, cunoscut sub denumirea de „legea austerității”. Potrivit unor surse politice, AUR se află în plin proces de strângere a semnăturilor necesare pentru depunerea oficială a moțiunii în Parlament, potrivit Știripesurse.

Sunt necesare cel puțin 117 semnături pentru ca documentul să poată fi înregistrat

Pentru ca documentul să poată fi înregistrat, sunt necesare cel puțin 117 semnături din rândul deputaților și senatorilor. AUR contează pe sprijinul propriilor parlamentari, la care se adaugă aleșii din formațiunile SOS România și POT, totalizând 129 de semnatari.

Surse din opoziție afirmă că ar putea exista sprijin și din partea unor parlamentari neafiliați, majoritatea foști membri ai SOS sau POT, ceea ce ar putea crește numărul semnăturilor la peste 150, suficient pentru ca moțiunea să fie depusă.

Dacă moțiunea va fi depusă astăzi, aceasta ar putea fi citită în plenul reunit al Parlamentului tot în cursul zilei de luni, iar votul final ar putea avea loc vineri, 11 iulie.

Pentru ca Guvernul Bolojan să fie demis în urma moțiunii de cenzură, este nevoie de cel puțin 233 de voturi favorabile, adică majoritatea absolută a membrilor Parlamentului. Deși opoziția radicală pare să se apropie numeric de acest prag, șansele reale de reușită depind de sprijinul PSD sau al unor parlamentari PNL nemulțumiți. În acest moment, un astfel de scenariu este considerat puțin probabil, dar nu poate fi exclus.

Miza politică: Legea austerității

Guvernul Bolojan a ales să își angajeze răspunderea pe un amplu pachet fiscal-bugetar, care include creșteri de taxe, reduceri de cheltuieli și înghețări salariale, cu obiectivul declarat de a reduce deficitul bugetar și a menține stabilitatea macroeconomică.

Opoziția critică atât conținutul pachetului, cât și modul în care acesta este promovat. Lipsa dialogului, impactul social negativ sunt principalele reproșuri aduse de adversarii politici ai actualului Executiv.

Ultima oră
23:58 - Andreea Bănică, despre influencerițe: Au niște aere și se cred Dumnezeu. Să fii vedetă înseamnă să ai o meserie în spate. Ele cu ce se ocupă?
23:38 - Schimbare după 200 de ani: Tinerii din Generația Z, primii care nu sunt mai inteligenți decât părinții lor. Ce spun ei și cum explică profesorii
23:02 - Irina Columbeanu studiază la Facultatea de Medicină din New York. Cum arată o zi din viața ei: „La 8:00 am avut chimie…” (VIDEO)
22:33 - Constantin Toma (PSD) îi critică pe liderii PSD și-l apără pe Bolojan: „Partidul meu face un joc foarte periculos”
21:56 - Băsescu, despre Consiliul de Pace al lui Trump și atitudinea lui Nicușor Dan: „Dacă tot președintelui Trump îi plac negocierile, eu aș spune…” (VIDEO)
21:24 - Rogobete anunță că personalul medical va fi plătit în funcție de performanță: „Lucrăm în Ministerul Sănătății. E o reformă greoaie”. Când va intra în vigoare (VIDEO)
20:51 - Rogobete explică noile reguli privind plata concediilor medicale: Aproape 10% din bugetul Sănătății luam de la gura bolnavului și dădeam în concediile inventate ale unora. Nu mai puteam continua așa (VIDEO)
20:19 - Larisa Udilă, umilită de o angajată de la Evidența Persoanelor Sector 1: „A râs de numele fetiței mele. Am plecat plângând”
19:52 - Condamnarea primită de o româncă în Italia, după ce a desfigurat un bărbat
19:25 - Impresiile unui american mutat în România: „Prietenii m-au întrebat dacă am electricitate” (VIDEO)