Cum explică Violeta Vijulie postarea în care spunea că regina Angliei bea câteva pahare de vin românesc: „A fost o postare preluată. Am avut încredere în sursa respectivă și nu am verificat informația” (VIDEO)

Cum explică Violeta Vijulie postarea în care spunea că regina Angliei bea câteva pahare de vin românesc: A fost o postare preluată. Am avut încredere în sursa respectivă și nu am verificat informația (VIDEO)

Liberala Violeta Vijulie, fosta președintă a Agenției Naționale a Funcționarilor Publici, a explicat joi, în emisiunea Bună, România, cum a ajuns să scrie pe Facebook că Regina Angliei bea zilnic câteva pahare de vin românesc. Liberala a recunoscut că a făcut o gafă, preluând o postare neverificată de pe un grup de Facebook:

„În contextul unui proiect la care lucrez acum, referitor la o comunitate dintr-o regiune viticolă, care are una dintre cele mai mari podgorii din România îmi puneam întrebări, cum de o comunitate care are o asemenea bijuterie, o podgorie care produce foarte mult, care încă funcționează, cum este posibil ca acea comunitate să fie foarte săracă. Gândindu-mă la chestiuni legate de podgorii, că România este un producător recunoscut pe plan mondial, am văzut o postare pe feed-ul meu care vorbea despre faptul că regina Elisabeta consumă vin românesc.

Postarea era făcută pe grupul Casa Rgală a României. Am avut încredere în sursa respectivă….am greștit, trebuia să cercetez. Să caut pe Google și să văd dacă este preluată de undeva. Am luat acea postare, în postarea mea am scris care este sursa, via Casa Regală. A fost o postare preluată. Nu mi s-a părut exclus ca o Casă Regală să folosească vin românesc”, a spus Violeta Vijulie.

Liberala Violeta Vijulie, fosta președintă a Agenției Naționale a Funcționarilor Publici, a publicat miercuri, 2 februarie, un text pe pagina personală de Facebook în care susținea că Regina Angliei bea zilnic câteva pahare de vin românesc.

„De ani buni regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii bea numai vin românesc fiind pur și simplu îndrăgostită de acesta. Prima sticlă i-a fost adusă de prințul Charles acum 16 ani și de atunci nu mai suportă să pună gura pe vinuri din alte țări. Elisabeta a ajuns deja la venerabila vârstă de 95 de ani și este convinsă că una dintre cauzele longevității și a stării sale bune de sănătate este vinul românesc”, a scris Violeta Vijulie, care a citat Casa Regală a României, deși aceasta nu a avut nicio legătură cu informația transmisă.

Emisia video va porni imediat. Daca aveti un ad blocker activ va rugam dezactivati-l.