Noul președinte al României, Nicușor Dan, se află în centrul unui triunghi amoros politic, deoarece partidele paneuropene ale președintelui francez Emmanuel Macron și cancelarului german Friedrich Merz îl curtează pentru a li se alătura, scrie Politico.
Nicușor Dan a purtat discuții cu reprezentanți ai mișcării liberale Renew a lui Macron și ai Partidului Popular European de centru-dreapta, în timp ce analizează care grupare politică din UE ar fi potrivirea perfectă. Ca politician independent, fără un partid propriu, nu are automat un cămin în peisajul politic european, spre deosebire de alți lideri care se reunesc în „familiile” partidelor lor pentru a împărtăși idei și a discuta priorități.
De asemenea, el este un fel de premiu pentru centriștii europeni, după ce a învins provocarea populistului de extremă dreapta George Simion la alegerile prezidențiale din mai, mai scriu jurnaliștii de la Politico.
Alegerea pe care o va face Nicușor Dan este semnificativă, deoarece are potențialul de a influența dinamica dintre lideri în jurul mesei summitului de la Bruxelles. Deși Dan va rămâne liber să-și urmeze propriile priorități, membrii partidelor politice europene se întâlnesc în mod regulat înaintea summitelor liderilor pentru a-și coordona pozițiile înainte de discuțiile la nivel înalt și pentru a stabili strategii pe termen lung; precum și pentru a construi rețele și a stabili conexiuni sociale.
La Consiliul European din această lună de la Bruxelles, Dan a fost invitat la reuniunile premergătoare summitului atât ale Renew, cât și ale PPE. Spusese că va participa la ambele, dar ulterior s-a răzgândit și nu a mers la niciuna.
„Inițial a spus că va participa la întâlniri, dar ulterior a decis să nu o facă, deoarece nu ar fi fost politicos să meargă de la o întâlnire la alta, având în vedere că erau programate discuții importante pe teme sensibile”, a declarat un purtător de cuvânt al președintelui Dan, citat de Politico.
„Își cântărește decizia foarte atent, cu cel mai mare respect față de importanța acesteia și va decide pentru următorul [summit al Consiliului European] la care dintre întâlnirile familiilor politice va participa.”
Se pare că Dan a dat ambelor tabere motive să creadă că le va alege.
Un oficial Renew a susținut că liberalii aveau șanse mari să-l prindă, deoarece Dan trebuia să-i țină la distanță pe conservatori.
Din punct de vedere politic, ambele opțiuni sunt atractive pentru Dan, care este un pro-european convins în centrul politic al României. Deși înclină spre dreapta în ceea ce privește problemele fiscale, mai ales având în vedere problemele de deficit bugetar ale României, și-a făcut un nume ca activist anticorupție. El are sprijinul unei coaliții în parlament formată din toate cele patru partide pro-europene din România, inclusiv cele aliniate atât cu PPE, cât și cu Renew.
După ce a câștigat alegerile prezidențiale din mai, Dan l-a nominalizat pe Ilie Bolojan în funcția de prim-ministru. Partidul Național Liberal al lui Bolojan este afiliat PPE.