Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat legea prin care se interzice sistarea furnizării de agent termic primar în perioada sezonului rece

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat legea prin care se interzice sistarea furnizării de agent termic primar în perioada sezonului rece
Klaus Iohannis, la Sumiitul Inițiativei celor Trei Mări de la Sofia. Sursa foto: Presidency

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, luni, legea care vizează modificarea şi completarea Legii serviciului public de alimentare cu energie termică, astfel încât se interzice sistarea furnizării de agent termic primar în perioada sezonului rece.

Potrivit actului normativ, producătorii/furnizorii agentului termic au obligaţia să asigure furnizarea agentului termic conform contractelor încheiate cu autorităţile administraţiei publice locale.

„Se interzice sistarea furnizării de agent termic primar în perioada sezonului rece, definită conform prevederilor legale, de către producătorii şi/sau furnizorii de agent termic primar, precum şi sistarea alimentării cu energie primară a acestora de către producătorii/furnizorii de energie primară”, se arată în textul legii.

Documentul mai stabileşte, între altele, că serviciul public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat poate fi efectuat, în totalitate sau parţial, şi de către operatori privaţi, prin concesionare, parteneriat public-privat sau în oricare altă formă prevăzută de lege.

Va fi asigurat accesul nediscriminatoriu al utilizatorilor şi producătorilor de energie termică la reţelele termice şi la serviciul public de alimentare cu energie termică, în condiţiile legii.

Textul stipulează că înfiinţarea, organizarea, coordonarea, monitorizarea şi controlul serviciului public de alimentare cu energie termică constituie obligaţii ale autorităţilor administraţiei publice locale.
Documentul stabileşte, de asemenea, că până la 31 decembrie 2021 Guvernul aprobă schema de sprijin pentru promovarea cogenerării de înaltă eficienţă valabilă în perioada 2021-2029 elaborată de Ministerul Energiei. Legea prevede şi contravenţiile şi infracţiunile.